Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. jún 2023Meniny má Stanislava
< sekcia Slovensko

Na pozíciu šéfa detenčného ústavu sa neprihlásil žiaden uchádzač

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Detenčný ústav v Hronovciach bude prvým takýmto zariadením v krajine. Do prevádzky by sa mal podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR spustiť v októbri.

Bratislava 22. júna (TASR) - Na pozíciu šéfa novovzniknutého detenčného ústavu v Hronovciach sa neprihlásil žiaden uchádzač. Výberové konanie sa preto neuskutočnilo, vyhlási sa nové. Rezort zdravotníctva o tom informoval na webe.

Detenčný ústav v Hronovciach bude prvým takýmto zariadením v krajine. Do prevádzky by sa mal podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR spustiť v októbri. Podľa platnej právnej úpravy sa do detenčných ústavov rozhodnutím súdu umiestňujú páchatelia trestných činov, ktorí aj po výkone trestu odňatia slobody trpia duševnou poruchou a pretrváva u nich nebezpečenstvo pre spoločnosť.

O umiestnení ústavu pri Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach sa rozhodlo ešte v roku 2008. Zariadenie vzniklo po kritike Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT), ktorý upozornil na podmienky väzňov na Slovensku.

Výstavba zariadenia pre duševne chorých páchateľov trestných činov sa začala v polovici mája 2020. Jeho kapacita je 75 lôžok v samostatných celách.