Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Slovensko

NASADÍME SI ZNOVU RESPIRÁTOR? V niektorých situáciách to bude povinné

Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

Primárnym cieľom stratégie je najbližších šesť až deväť mesiacov chrániť najzraniteľnejších a starších občanov, či minimalizovať nápor na nemocnice.

Bratislava 28. júna (TASR) - Nosenie respirátorov môže byť najbližšie mesiace v niektorých situáciách opäť povinné, zavádzanie reštrikčných opatrení sa nezvažuje. Vyplýva to z krátkodobej stratégie manažmentu pandémie ochorenia COVID-19, ktorú pre nárast prípadov v dôsledku šírenia omikronových subvariantov koronavírusu pripravil rezort zdravotníctva.

Pandémia je v súčasnosti podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Mateja Mišíka pod kontrolou. V súvislosti so subvariantom omikronu BA.5 je podľa jeho slov v krátkodobom horizonte vysoké riziko reinfekcie a rýchleho šírenia. Riziko hospitalizácie v prípade nákazy má byť nízke. Mišík však upozornil, že i keď je riziko pre spoločnosť celkovo nízke, pre niektoré skupiny môže byť naďalej vysoké.

Primárnym cieľom stratégie je najbližších šesť až deväť mesiacov chrániť najzraniteľnejších a starších občanov, minimalizovať nápor na nemocnice a zabezpečiť fungovanie ekonomiky a spoločenského života.

Ministerstvo priblížilo, že nezvažuje zavádzanie reštrikčných opatrení. "Neočakávame výrazné obmedzenia spoločenského či hospodárskeho života," uviedlo. V niektorých situáciách však môže byť odporúčané či vyžadované nosenie respirátorov.

V rámci stratégie chce ministerstvo naďalej monitorovať vývoj pandémie, očkovať, zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcií prostredníctvom opatrení (ROR, izolácia pri symptómoch), testovať, liečiť pacientov a edukovať ich.