Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. júl 2025Meniny má Amália
< sekcia Slovensko

Skríning rakoviny prostaty sa zameria na mužov v rizikovom veku

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Ministerstvo ozrejmilo, že začiatok ochorenia nemusí byť sprevádzaný príznakmi, no je možné ho zachytiť vďaka preventívnym prehliadkam u urológa.

Bratislava 12. júna (TASR) - Organizovaný skríning rakoviny prostaty sa zameria na bezpríznakových mužov v rizikovom veku (nad 50 rokov). Budú aktívne oslovovaní zdravotnými poisťovňami s pozvánkou na absolvovanie testu na vyšetrenie hladiny prostatického špecifického antigénu alebo tzv. PSA v krvi. Skríning sa bude na Slovensku spúšťať postupne. Začať sa má v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Vyplýva to z informácií, ktoré Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo na sociálnej sieti.

Ministerstvo ozrejmilo, že začiatok ochorenia nemusí byť sprevádzaný príznakmi, no je možné ho zachytiť vďaka preventívnym prehliadkam u urológa. Tie však v súčasnosti navštevuje len malé percento mužov. „Preto pripravujeme podmienky pre organizovaný skríning rakoviny prostaty,“ uviedlo MZ.

Vysvetlilo, že PSA je bielkovina, ktorú vytvára prostata a jej zvýšená hladina v krvi môže upozorniť na problémy s prostatou vrátane rakoviny, ale aj iných ochorení. „Zvýšená hodnota PSA však nemusí vždy znamenať rakovinu, preto je potrebné dodatočné vyšetrenie zobrazovacou magnetickou rezonanciou (MRI) ako následným testom,“ doplnil rezort.

Pilotná fáza skríningu bude spustená u vybraných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Rezort už skôr avizoval, že skríning by sa mal spustiť ešte tento rok. „V rámci prípravy a plánovania postupného zavádzania organizovaného skríningu rakoviny prostaty je dôležité naše zapojenie do európskeho projektu EUCanScreen. Jeho cieľom je pomôcť členským štátom s implementáciou organizovaných skríningových programov, vďaka ktorým dokážeme zachytiť rakovinu v skorých štádiách,“ dodalo ministerstvo.

Rakovina prostaty je na Slovensku druhým najčastejším onkologickým ochorením u mužov. Ročne u nás pribudne vyše 2900 prípadov, čo je viac ako priemer EÚ. Výskyt karcinómu prostaty stúpa po 50. roku života. Vysoký vek je jedným z hlavných rizikových faktorov tohto onkologického ochorenia. Jeho začiatok väčšinou nie je sprevádzaný citeľnými príznakmi. Časom sa môže objaviť časté močenie, slabší prúd moču, bolestivá ejakulácia či krv v moči a v ejakuláte. Čím neskoršie je rakovina odhalená, tým horšie vyhliadky má pacient na vyliečenie.