Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Slovensko

MZ SR:Riešenie krížového vlastníctva by si vyžadovalo zhodu v koalíciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Boj proti krížovému vlastníctvu v zdravotníctve považuje Penta za nezmyselnú politickú agendu ÚDZS a za iracionálny boj proti pôsobeniu súkromných spoločností v sektore.

Bratislava 12. mája (TASR) - Radikálne riešenie krížového vlastníctva by si podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vyžadovalo zhodu v koalíciu. Rezort zároveň upozornil, že skupina Penta je v sektore zdravotníctva etablovaná a preto treba zvážiť, či by radikálny zásah do krížového vlastníctva mohol alebo nemohol mať negatívne dôsledky na pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nedávno zverejnil správu o činnosti úradu za rok 2021. V nej okrem iného hovorí, že jedným z kľúčových faktorov na obnovu systému zdravotníctva je analýza zákazu krížového vlastníctva. Poukazuje pritom na to, že v roku 2003 sa pri reforme zdravotníctva tento zákaz opomenul, čoho výsledkom je dominancia investičnej skupiny Penta v systéme, ktorá nemá v Európe obdobu.

Penta toto tvrdenie odmieta, naopak, dominantným hráčom je podľa nej štát ako majiteľ najväčšej zdravotnej poisťovne a zároveň regulátor. Boj proti krížovému vlastníctvu v zdravotníctve považuje za nezmyselnú politickú agendu ÚDZS a za iracionálny boj proti pôsobeniu súkromných spoločností v sektore. Podotkla, že zákaz krížového vlastníctva nemá žiadnu oporu v legislatíve a vo výsledku by nepriniesol nič pozitívne pre pacienta a ani pre lepšiu kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.