Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

MZ s očkovaním proti covidu vo veľkokapacitných centrách zatiaľ neráta

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia rezortu Ildikó Kukanová informovala, že na jeseň by na Slovensku mali byť dostupné vakcíny adaptované na variant omikron.

Bratislava 12. augusta (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitných centrách zatiaľ nepočíta. Podľa generálnej riaditeľky sekcie krízového riadenia rezortu Ildikó Kukanovej sú kapacity očkovacích centier v blízkosti zdravotných zariadení v súčasnosti výrazne dostačujúce.

"Kapacitne dokážu zvládnuť trojnásobok až desaťnásobok toho, čo sa v súčasnosti očkuje," skonštatovala. Ak by bol o očkovanie proti COVID-19 výrazne vyšší záujem, mohli by podľa nej byť veľkokapacitné očkovacie centrá k dispozícii. "Máme naďalej spoluprácu so šiestimi vyššími územnými celkami, určite by sme ich oslovili. Momentálne s touto alternatívou skôr nepočítame," doplnila.

Kukanová informovala, že na jeseň by na Slovensku mali byť dostupné vakcíny adaptované na variant omikron. Čaká sa podľa nej na ich schválenie Európskou liekovou agentúrou. "Určite sa budú rozvážať hneď po ich schválení, ale dôležitý bude moment schvaľovania," priblížila.

Nová vakcína bude podľa nej určená pre rizikové skupiny obyvateľstva. "Ochranu potrebujeme najmä u skupín, ako sú imunokompromitovaní pacienti a ľudia vo veku nad 50 rokov," podotkla. Kritickej skupine sa podľa nej odporúča, aby nečakala na omikronové vakcíny, ale zaočkovala sa vakcínou, ktorá je na Slovensku k dispozícii v súčasnosti. "Nech sú pripravení a chránení už pred jesennou vlnou," dodala.