< sekcia Slovensko

Ministerstvo zdravotníctva rešpektuje rozhodnutie spoločnosti Falck

Ivo Krpelan, generálny riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu. Archívna snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Na Slovensku Falck prevádzkuje 107 staníc ZZS, z toho 27 staníc rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a 80 staníc rýchlej zdravotnej pomoci (RZP).

Bratislava 15. júla (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR berie na vedomie, že spoločnosť Falck prestane počas roka 2020 na Slovensku prevádzkovať stanice záchrannej zdravotnej služby (ZZS) a nezapojí sa ani do ďalšieho výberového konania na jej poskytovateľov. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

"Ide o rozhodnutie danej súkromnej spoločnosti, ktoré berieme na vedomie. V následnom udeľovaní licencií na prevádzkovanie staníc ZZS, budú tieto udelené úspešným subjektom, ktorí splnia stanovené kritériá," povedala.Podľa generálneho riaditeľa Falck pre strednú a východnú Európu Iva Krpelana bolo rozhodnutie nepokračovať v činnosti ZZS na Slovensku "veľmi ťažké", keďže úroveň a kvalita poskytovaných služieb a angažovanosť zamestnancov sú "na vysokej úrovni".

Na Slovensku Falck prevádzkuje 107 staníc ZZS, z toho 27 staníc rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a 80 staníc rýchlej zdravotnej pomoci (RZP). Sieť staníc pokrýva 39 percent územia krajiny. Záchranári spoločnosti ročne absolvujú takmer 150.000 výjazdov.

Spoločnosť na Slovensku prevádzkuje aj polikliniky, dopravnú zdravotnú službu a priemyselnú požiarnu ochranu. Činnosť týchto prevádzok však podľa jej zástupcov nemá byť nijako ovplyvnená.