Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

MZ SR: Máme takmer 900 pľúcnych ventilácií pre pacientov s COVID-19

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ministerstvo tvrdí, že zodpovedne a so zreteľom na pacienta a zdravotníka na prvom mieste postupuje aj v týchto dňoch, keď sa pandemická situácia zhoršuje.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva SR deklaruje, že od začiatku pandémie nového koronavírusu postupuje zodpovedne a ponúka rozhodnutia na základe odporúčania odborníkov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Reagovala tak na slová riaditeľa odboru zdravotníctva na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a lekára kraja Tomáša Szalaya, ktorý je aj členom pandemickej komisie. Ten v rozhovore zverejnenom na webe BSK okrem iného uviedol, že sprísnené protipandemické opatrenia platné od štvrtka (15. 10.) prišli neskoro.

Ministerstvo tvrdí, že zodpovedne a so zreteľom na pacienta a zdravotníka na prvom mieste postupuje aj v týchto dňoch, keď sa pandemická situácia zhoršuje. "Koordinujeme nemocnice, uspôsobujeme kapacitu lôžkového fondu súčasnému stavu, rovnako tak s predstihom nastavujeme kapacity lôžok. Z hľadiska počtu pľúcnych ventilácii sme tiež v predstihu pripravení. Aktuálne je na Slovensku k dispozícii takmer 900 pľúcnych ventilácií pre pacientov s COVID-19," vymenovala Eliášová.

V prípade personálu na obsluhu pľúcnych ventilácií v nemocniciach deklaruje, že je zaškolený a prácu s ventiláciou ovláda. "Priebežne podľa potreby sa preškoľovanie zdravotníckych pracovníkov uskutočňuje," poznamenala. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa Slovensko nachádza v náročnom období, preto miesto zneisťovania verejnosti žiada o konštruktívny prístup. "Keď budeme súdržní, spoločne pandémiu rýchlejšie zvládneme a vrátime sa všetci späť do bežného života," skonštatovala Eliášová.

Szalay v rozhovore taktiež upozornil, že sa Slovensko rúti do situácie, keď môže skolabovať zdravotný systém, a ak aktuálne opatrenia začnú fungovať, v najlepšom scenári bude v krajine denne pribúdať 5000 nových prípadov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Zároveň informoval, že už 11. septembra na pandemickej komisii odsúhlasili návrh na sprísnenie opatrení a za ohniská nákazy označili rodinné oslavy a svadby, avšak o niekoľko dní bol návrh "zmietnutý zo stola". Sprísnené opatrenia Slovensko podľa neho prijíma o vyše mesiaca neskôr, medzitým sa však už rozhoreli ohniská na Orave, v Bardejove a aj inde po Slovensku. Szalay označuje krízovú komunikáciu smerom k verejnosti za veľmi zlú. Rôzni účastníci krízového tímu a riadenia podľa neho rozprávajú odlišné veci. "Tým pádom zneisťujú verejnosť a nahrávajú možno konšpiračnej scéne," skonštatoval. Za veľké zlyhanie považuje, že nebolo dobre komunikované, na čo sú protipandemické opatrenia dobré.