Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Slovensko

MZ SR: Pacient by svojho lekára mal kontaktovať najprv telefonicky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Každá ambulancia musí byť vybavená ochrannými prostriedkami a pacientov prijímať.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Pacient by svojho lekára mal kontaktovať najprv telefonicky. Lekár na základe triediacich otázok posúdi, či je nevyhnutné, aby pacient prišiel do ambulancie osobne. Ak nemá respiračné problémy a nebol v kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, vyšetrenie sa môže zrealizovať. Každá ambulancia musí byť vybavená ochrannými prostriedkami a pacientov prijímať. Zodpovední však musia byť aj pacienti, je potrebné chrániť sa rúškom a dezinfekciou. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

"Zdôrazňujem, že nevyhnutné a prvoradé pre nás je, aby mali pacienti aj naďalej zabezpečenú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Pri odkladných stavoch, teda vtedy, ak pacient vyšetrenie nepotrebuje akútne, je optimálne, vzhľadom na aktuálnu situáciu s COVID-19, využívať telefonickú konzultáciu so svojím lekárom," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Pokiaľ nejde o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, Krajčí odporúča racionalizovať vyšetrenia v ambulanciách lekárov, a to predovšetkým z dôvodu zvýšeného rizika prenosu nového koronavírusu. Prostredníctvom telemedicíny lekár vyhodnotí závažnosť pacientovho stavu, zváži riziko ošetrenia a ak je to možné, odporúča telefonický kontakt, SMS alebo e-mail.

Podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva sa v praxi ukazuje ako efektívny a užitočný prvok ochrany verejného zdravia práve telemedicína. "Aj preto je vhodné, aby lekári okrem telefonickej konzultácie využívali v čo najvyššej možnej miere aj elektronické predpisovanie receptov. Elektronické zdravotníctvo znižuje riziko prenosu nákazy nového koronavírusu," doplnil. Upozornil pritom, že podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo doteraz predpísaných viac ako 115 miliónov e-receptov.

Poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti – všeobecných lekárov aj špecialistov – sa v čase pandémie riadi štandardnými postupmi a metodickými usmerneniami hlavných odborníkov Ministerstva zdravotníctva SR.