Quantcast
< sekcia Slovensko

Posúdiť nevhodnosť podania vakcín môže iba lekár

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

V prípade, že si záujemca o očkovanie nie je istý vakcináciou, mal by sa obrátiť na všeobecného lekára alebo špecialistu.

Bratislava 5. augusta (TASR) – Posúdiť kontraindikácie očkovania môže lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacienta. To platí nielen o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, ale aj pri podávaní iných vakcín. V prípade indikácie liečiv alebo voľby najvhodnejšieho medicínskeho postupu je situácia obdobná. V stanovisku to pripomenul komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

MZ upozorňuje, že na základe stručného popisu diagnózy cez elektronickú komunikáciu či telefonicky nie je v právomoci operátora infolinky ministerstva alebo Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zaujať stanovisko k vhodnosti očkovania. Môže tak urobiť iba lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacienta a má prístup k jeho zdravotnej dokumentácii.

„Ak pacient požiada svojho lekára prostredníctvom elektronickej komunikácie, napríklad cez email, o vyjadrenie sa k vhodnosti očkovania, je možné v istých situáciách zaujať stanovisko aj uvedenou formou. Samozrejme, očkovanie sa riadi stavom pacienta pred samotnou aplikáciou vakcíny," vysvetlila hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková. Zároveň zdôraznila, že rozhodnutie je výlučne v rukách lekára.

V prípade, že si záujemca o očkovanie nie je istý vakcináciou, mal by sa obrátiť na všeobecného lekára alebo špecialistu. „V odôvodnených prípadoch vám bude špecialistom vystavené potvrdenie o dočasnej alebo trvalej kontraindikácii očkovania proti ochoreniu COVID-19," dodal rezort zdravotníctva.