Quantcast
< sekcia Slovensko

Rezort zdravotníctva: Požiadavka Hlasu-SD je paradoxná

Vladimír Lengvarský, archívne foto. Foto: TASR – Pavel Neubauer

Mimoparlamentný Hlas-SD v piatok vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a vládu SR, aby zastavili plánovanú reformu zdravotníctva.

Bratislava 27. augusta (TASR) – Požiadavka mimoparlamentého Hlasu-SD stiahnuť a prepracovať reformu zdravotníctva je paradoxná, keďže pred dvomi rokmi podporovali podobnú reformu bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Pre TASR to v reakcii uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

„Prosíme kolegov z opozície, aby prestali vytĺkať politický kapitál z tém, ktorých zámerom je ochrana zdravia a životov ľudí. Slovenské zdravotníctvo bolo dlhé roky aj práve pod vedením zástupcov predmetnej politickej strany za predchádzajúcich vlád zle riadené, výdavky nemocníc presahovali príjmy a objavovala sa nespokojnosť zdravotníkov," zdôraznilo ministerstvo.

Ako ďalej uviedlo, pravidlá boli nastavené tak, že namiesto zvyšovania kvality zdravotnej starostlivosti a efektívnosti bolo na prvom mieste uspokojovanie niekoľkých hráčov, ktorí na zdravotníctve bezohľadne profitovali.

MZ SR tvrdí, že jeho ambíciou je reštart zdravotníctva, čo si vyžiada zmeny a investície. Hovorí, že chce kvalitné a ekonomicky udržateľné zdravotníctvo. Reforma je tiež naviazaná na financie z plánu obnovy. Krajina sa podľa rezortu bude musieť vyrovnať so starnutím populácie a jej vplyvom na potreby pacientov, dopyt po dlhodobých či geriatrických lôžkach bude rokmi narastať.

Reforma má priniesť lepší manažment pacienta, efektívnejšie využívanie nemocničných lôžok a peňazí, ktoré budú zamerané na efektívnu a kvalitnú liečbu pre pacienta a adekvátne pracovné podmienky pre zdravotníkov.

Čo sa týka konkrétnych nemocníc, rokovania k pripravovanej reforme optimalizácie siete nemocníc sa podľa rezortu ešte stále realizujú, a teda finálna podoba siete konkrétnych nemocníc nie je ešte záväzne prijatá.

„Zástupcovia ministerstva zdravotníctva aktívne navštevujú regióny, rovnako tak rokovali a diskutovali aj so zástupcami Žilinského kraja. Konkrétne prípady, ktoré sú uvádzané, pravdepodobne vychádzajú z niekoľko mesiacov starého medializovaného materiálu, ktorý bol pracovnou verziou a nie je vôbec v tomto štádiu relevantný," povedala.

Ministerstvo uistilo, že diskusia k návrhu je aj naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany a rovnako aj MZ je naďalej otvorené všetkým vstupom a pripomienkam k rozpracovanému materiálu.

Mimoparlamentný Hlas-SD v piatok vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) a vládu SR, aby zastavili plánovanú reformu zdravotníctva. Podľa slov jej predsedu a poslanca Národnej rady SR Petra Pellegriniho sa má reforma vrátiť na prepracovanie.

„Jasne vyzývam vládu, aby v tejto otázke počúvala regióny, aby mapovala situáciu, aby sa odborne rozhodovala, pretože narobí toľko chaosu v prípade nemocníc a zdravia ľudí, že tie škody budú flagrantné a nenapraviteľné,“ povedal. Členovia strany poukázali na to, že v Liptovskom Mikuláši funguje nemocnica 160 rokov a po novom má byť jednou z 22 nemocníc, v ktorých chce MZ SR zrušiť akútnu zdravotnú starostlivosť.

Mimoparlamentná SNS v reakcii na tvrdenia Hlasu povedala, že zámer Pellegriniho a bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej k tzv. stratifikácii nemocníc by sa dotkol práve nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Pýta sa, prečo Hlas opätovne zavádza verejnosť klamstvami. Poukázal tiež na to, že pre túto tému v minulosti takmer padla vláda.