< sekcia Slovensko

Záujemcovia môžu zriadiť odberné miesto v obciach nad 5000 obyvateľov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vyšetrenia sa majú vykonávať päť pracovných dní v týždni v rozsahu ôsmich hodín denne.

Bratislava 28. novembra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva SR rozširuje systém mobilných odberných miest. Tretí verejný návrh umožňuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za stanovených podmienok zriadiť a prevádzkovať odberové miesto aj v mestách a obciach nad 5000 obyvateľov. Prihlásiť sa môžu do stredy 2. decembra. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

„Ministerstvo zdravotníctva týmto predlžuje a rozširuje možnosť pre ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti stať sa súčasťou systému odberných miest na diagnostiku ochorenia COVID-19," uviedol rezort. Plní tak úlohy uložené ústredným krízovým štábom. Na prvé dva verejné návrhy zareagovalo podľa ministerstva viac ako 100 poskytovateľov.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, s ktorým bude na základe výzvy uzatvorená zmluva o spolupráci, bude za dohodnutú odplatu zabezpečovať vykonávanie odberu vzoriek biologického materiálu a následnú diagnostiku ochorenia COVID-19 prostredníctvom antigénového testu. Pre verejnosť je testovanie bezplatné. Vyšetrenia sa majú vykonávať päť pracovných dní v týždni v rozsahu ôsmich hodín denne.