Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Envirorezort neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Minister životného prostredia Ján Budaj minulý týždeň oznámil posunutie zavedenia povinnosti mechanicko-biologickej úpravy komunálneho odpadu pre samosprávy z roku 2023 na 1. januára 2024.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu pred jeho uložením na skládku. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu v reakcii na Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré požaduje posunutie účinnosti na rok 2025.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) minulý týždeň oznámil posunutie zavedenia povinnosti mechanicko-biologickej úpravy komunálneho odpadu pre samosprávy z roku 2023 na 1. januára 2024. "MŽP SR je presvedčené, že neustále posúvanie termínu zavedenia tejto povinnosti Slovensku nepomôže odstrániť nedostatky odpadového hospodárstva, na ktoré ho vo formálnom oznámení za nesprávnu aplikáciu smernice Rady o skládkach odpadov a smernice o odpade upozornila Európska komisia," skonštatovalo tlačové oddelenie.

Pripomenulo, že k zavedeniu úpravy odpadu vzniká pracovná skupina, ktorá bude dohliadať na prípravu povinnosti.

ZMOS považuje posunutie zavedenia úpravy odpadu o rok za nedostatočné a žiada posunutie na 1. január 2025. Vytvorí sa tak podľa neho prostredie na bezproblémové splnenie povinnosti a zvládanie úloh v odpadovom hospodárstve. Zamedzí sa aj prípadným prieťahom v konaniach.

Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku od 1. januára 2021. Následne sa účinnosť zákona posunula na začiatok budúceho roka. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.