Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Textilné výrobky by mohli spadať pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov

Ilustračné foto. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Našou ambíciou je pripraviť novelu tak, aby mali zodpovedné subjekty dostatok čas na zavedenie nových požiadaviek do praxe, povedal Ferenčák.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Textilné výrobky by mohli spadať pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov (RZV). Povinnosť zaviesť na svojom území zber textilu majú podľa súčasného znenia zákona obce. Ak začne platiť RZV pre textil, v obciach budú triedený zber financovať výrobcovia textilných výrobkov. Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák. Slovensko je povinné zaviesť triedený zber textilu od 1. januára 2025.

"Ministerstvo pracuje na príprave novely zákona o odpadoch, ktorá bude zameraná aj na nastavenie systému pre textil a nakladanie s textilným odpadom. Našou ambíciou je pripraviť novelu tak, aby mali zodpovedné subjekty dostatok čas na zavedenie nových požiadaviek do praxe," povedal Ferenčák.

Textilná výroba patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia s negatívnym dosahom na zdravie ľudí. Európska komisia sa podľa MŽP zameriava na zavedenie efektívneho systému nakladania s textilom, najmä prípravu na jeho opätovné použitie a recykláciu textilného odpadu. "Členské štáty vrátane SR majú povinnosť zaviesť triedený zber textilu a nastaviť celý systém nakladania s textilom vrátane zavedenia RZV," poznamenal hovorca.

Priblížil, že dôvodov na zavedenie zberu textilu je viacero. Produkcia textilu neustále každoročne narastá, pričom celosvetovo sa malé množstvá opätovne používajú alebo recyklujú. Naopak, veľké množstvo odpadov z textilu končí na skládkach.

"To znamená, že výrobcovia textilu budú nositeľmi zodpovednosti za svoje výrobky a ich navrhovanie tak, aby boli recyklovateľné. Zároveň budú zodpovedať aj za zabezpečenie triedeného zberu a recykláciu vrátane financovania nákladov spojených so zberom, prepravou, prípravou na opätovné použitie, zhodnotením, recykláciou prípadne zneškodnením odpadu z textilu," povedal Ferenčák.