< sekcia Slovensko

Ministerstvo zahraničných vecí reaguje na výsledok volieb na Ukrajine

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Slovensko sa podľa rezortu diplomacie teší na spoluprácu s novým ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý vo voľbách získal silný mandát od voličov.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Slovensko má záujem o stabilnú, demokratickú a prosperujúcu Ukrajinu, ako aj o prehĺbenie spolupráce a všestranný rozvoj dvojstranných vzťahov so svojim bezprostredným susedom. Vo vyhlásení k výsledkom druhého kola prezidentských volieb na Ukrajine to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Slovenský rezort diplomacie víta konanie a priebeh druhého kola prezidentských volieb na Ukrajine ako vyjadrenie legitímnej vôle občanov tejto krajiny. "Zároveň plne podporuje predbežné hodnotenia obsiahnuté v dokumente Medzinárodnej volebnej pozorovateľskej misie z 22. apríla tohto roku," podotklo ministerstvo.

Slovensko sa podľa rezortu diplomacie teší na spoluprácu s novým ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý vo voľbách získal silný mandát od voličov. "Slovenská republika je naďalej pripravená podporovať integračné ašpirácie Ukrajiny a pomáhať jej v reformných procesoch v súčasnom neľahkom období, pričom dlhodobo a dôsledne podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc," vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí.

Víťazom prezidentských volieb na Ukrajine, ktorých druhé kolo sa konalo v nedeľu 21. apríla, sa stal komik Volodymyr Zelenskyj. Vo voľbách porazil úradujúcu hlavu štátu Petra Porošenka. Zelenského volilo podľa zatiaľ predbežných výsledkov 73 percent voličov, zatiaľ čo Porošenkovi svoj hlas odovzdalo 24 percent voličov. Zelenskyj vyhral aj prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa konalo 31. marca.