Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. máj 2023Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Rezort zahraničia vyslal spolu so SlovakAid pomoc do Afganistanu

Na snímke sprava štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek odovzdáva symbolický šek pedagógovi Násirovi Džalilimu počas tlačovej konferencie k vypraveniu humanitárnej pomoci pre žiakov do afgánskeho mesta Mazar-e-Šharif v celkovej hodnote 32 tisíc eur, 13. decembra 2019 v Bratislave. Foto: TASR Pavol Zachar

Cieľom pomoci je afganskému obyvateľstvu, najmä mladým ženám a dievčatám, zvýšiť vzdelanostnú úroveň v regióne, kde je veľmi vysoká miera negramotnosti.

Bratislava 13. decembra (TASR) – Pre žiakov do afganského mesta Mazár-e Šaríf vypravilo Slovensko z bratislavského letiska v piatok humanitárnu pomoc. Cieľom pomoci je afganskému obyvateľstvu, najmä mladým ženám a dievčatám, zvýšiť vzdelanostnú úroveň v regióne, kde je veľmi vysoká miera negramotnosti. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR."Cieľom našej pomoci je zlepšovanie životných podmienok. Vzdelanie a pomoc rodinám sú dôležité faktory pre odstraňovanie príčin migrácie priamo v krajinách jej pôvodu, ku ktorým Afganistan nesporne patrí," uviedol štátny tajomník MZVaEZ Lukáš Parízek.

Zásielku pre Afganistan realizuje MZVaEZ SR v spolupráci s Ministerstvom vnútra (MV) SR, Ekumenickou pastoračnou službou v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR a Správou štátnych hmotných rezerv SR. Pod značkou SlovakAid tak poskytne vo forme 700 kusov školských uniforiem, 700 párov tenisiek a 224 párov zimnej obuvi pomoc pre deti základnej školy Abdulhafiz Jalili Primary School. Celková hodnota humanitárnej pomoci je 42.839 eur a vojenská podporná nadácia darovala finančný príspevok v hodnote 1000 eur na podporu výučby.

Humanitárnu pomoc pre vojnou sužovaný Afganistan oficiálne vypravil Parízek spolu s generálnym riaditeľom sekcie krízového riadenia MV SR Mariánom Dritomským, generálnym riaditeľom sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania Ministerstva obrany (MO) SR Slavomírom Staviarskym, generálny riaditeľ sekcie Správy štátnych hmotných rezerv SR Jozefom Jantošom a zástupcom afganského prijímateľa pomoci Nasirom Jaliliom.