Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Slovensko

Novým slovenským veľvyslancom na Ukrajine bude Pavel Vízdal

Na archívnej snímke Pavel Vízdal. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Šéf diplomacie priblížil, že vojnový konflikt na Ukrajine je pre Slovensko najakútnejšou zahranično-politickou a bezpečnostnou výzvou.

Bratislava 24. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) v pondelok informoval o vyslaní nového veľvyslanca SR na Ukrajinu. Bude ním doterajší veľvyslanec s osobitným poslaním pre Ukrajinu Pavel Vízdal. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Šéf diplomacie priblížil, že vojnový konflikt na Ukrajine je pre Slovensko najakútnejšou zahranično-politickou a bezpečnostnou výzvou. "Prioritou v tejto oblasti pre nás naďalej ostáva poskytovanie humanitárnej pomoci, podpora mierového riešenia a čo najskoršieho ukončenia konfliktu," dodal.

Rezort diplomacie podotkol, že Slovensko ukotvilo napĺňanie svojich zahranično-politických a hospodárskych záujmov v súvislosti s Ukrajinou v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2023 - 2027. Zároveň aj v Spoločnom vyhlásení predsedov vlád SR a Ukrajiny v Užhorode a v Pláne spoločných aktivít medzi SR a Ukrajinou, takzvanej Cestovnej mape, na ktorej sa v Michalovciach dohodli oba štáty počas spoločného zasadnutia vlád.

"Výsledkom je dohoda na realizácii konkrétnych cezhraničných projektov aj v oblasti dopravnej infraštruktúry či energetiky, čo momentálne predstavuje mimoriadne dôležitú pomoc pre tamojších obyvateľov a ich život," povedal Blanár.

Ako priblížil nový veľvyslanec, diplomatické zastúpenie na Ukrajine bude pod jeho vedením pokračovať v posilňovaní bilaterálneho dialógu. "Mám jasné priority, ktoré budem na Ukrajine implementovať. Nosnými piliermi nášho programu je rozvoj slovensko-ukrajinských vzťahov, spolupráca pri poskytovaní pomoci Ukrajine s orientáciou na humanitárne projekty a rozvojovú agendu, prehĺbenie ekonomickej spolupráce, integrácia Ukrajiny do európskych štruktúr," ozrejmil.

Slovensko má podľa MZVEZ záujem podieľať sa na obnove a povojnovej rekonštrukcii východného suseda a slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve bude poskytovať maximálnu súčinnosť štátnym i neštátnym aktérom v konkrétnych obchodných príležitostiach.

Zároveň v spolupráci s Generálnym konzulátom SR v Užhorode a sieťou honorárnych konzulátov v krajine bude nový veľvyslanec podľa rezortu diplomacie pokračovať v udržiavaní a zintenzívnení kontaktov s miestnou krajanskou komunitou a zastupiteľstvo bude poskytovať slovenským občanom nevyhnutné konzulárne služby a pomoc v núdzových situáciách.

"Zo strany Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR platí na území Ukrajiny stále štvrtý stupeň cestovného odporúčania, ktoré odporúča občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu do tohto štátu," dodalo MZVEZ.