Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Slovensko

Novým veľvyslancom SR vo Vatikáne bude Juraj Priputen

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Veľvyslanec SR vo Vatikáne je súčasne veľvyslancom pri Zvrchovanom vojenskom špitálskom ráde svätého Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.

Bratislava 24. júna (TASR) - Novým veľvyslancom SR vo Vatikáne bude Juraj Priputen. Pred zahraničným vyslaním ho prijal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Vatikán je najstaršou diplomaciou v medzinárodných vzťahoch a svetovým centrom katolíckej cirkvi, ktorá má dôležité postavenie v slovenskej spoločnosti," uviedol šéf diplomacie.

Rezort diplomacie priblížil, že v medzinárodných vzťahoch sa Svätá stolica angažuje v oblastiach, ktoré sa dotýkajú kresťanských, univerzálnych a globálnych tém. Ide napríklad o odmietanie vojny, podporu mieru, ochranu ľudskej dôstojnosti a ľudských práv či zákaz trestu smrti.

Zároveň podľa MZVEZ SR sú politické a kultúrne vzťahy Slovenska s Vatikánom z historického hľadiska najstaršie zdokumentované. "Budúci rok bude jubilejný, ktorý sa koná raz za 25 rokov, a predpokladá sa, že Rím a Vatikán navštívi okolo 35 miliónov pútnikov vrátane účastníkov Slovenskej národnej púte. Bude preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť aj konzulárnej agende," doplnil Blanár.

Nový veľvyslanec ozrejmil, že zastupiteľský úrad Slovenska sa pod jeho vedením zameria na pokračovanie aktívneho bilaterálneho dialógu na všetkých úrovniach. "Rovnako na zintenzívnenie dialógu k aktuálnym témam medzinárodného diania či realizáciu aktivít a podujatí podporujúcich slovensko-vatikánske vzťahy," dodal.

Veľvyslanec SR vo Vatikáne je súčasne veľvyslancom pri Zvrchovanom vojenskom špitálskom ráde svätého Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.