Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. jún 2023Meniny má Karolína
< sekcia Slovensko

IDETE DO ZAHRANIČIA? Nezabudnite si skontrolovať platnosť dokladov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rezort diplomacie odporúča turistom aj organizátorom autobusových zájazdov, aby si ešte na území SR skontrolovali a overili platnosť dokladov, resp. totožnosť cestujúcich.

Bratislava 1. augusta (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR pripomína, aby si ľudia pred cestou do zahraničia skontrolovali platnosť dokladov. Upozorňuje tiež, že na chorvátskych hraniciach neakceptujú fotografie slovenských dokladov v mobilných zariadeniach. Rezort o tom informuje na webe.

MZVEZ upozorňuje, že cestovať do Maďarska či Chorvátska je možné len s platným dokladom, teda s občianskym preukazom s podobizňou alebo cestovným pasom. "Ak slovenský občan na hranici zistí, že nemá potrebné doklady, alebo že je jeho doklad neplatný, musí sa vrátiť na Slovensko a zabezpečiť si platný doklad," varuje MZVEZ.

Odporúča turistom aj organizátorom autobusových zájazdov, aby si ešte na území SR skontrolovali a overili platnosť dokladov, resp. totožnosť cestujúcich. "Veľvyslanectvo SR v Záhrebe rieši v ostatných dňoch desiatky žiadostí občanov o náhradný cestovný doklad, aby pomohlo pri ich návrate na územie Slovenska, pričom títo občania SR musia veľakrát opustiť autobus, ktorý s ostatnými cestujúcimi pokračuje v tranzite," informuje MZVEZ. Upozorňuje, že náhradný cestovný doklad slúži výlučne na návrat domov, nie na ďalšie cestovanie v zahraničí.

V prípade tranzitu cez Maďarsko do ďalších krajín je nutné, aby mali občania SR doklad platný aspoň také obdobie, aké vyžadujú predpisy ďalších navštívených krajín, radí ministerstvo.

Cestujúcim odporúča skontrolovať si prítomnosť dokladov pri odchode z benzínových čerpadiel či odpočívadiel, kde im mohli napríklad vypadnúť, alebo si ich zabudli. "Stratu alebo odcudzenie dokladu v Maďarsku je potrebné nahlásiť na polícii v obvode, kde ku strate došlo. S dokladom od maďarskej polície sa môže občan vrátiť do 48 hodín na územie SR," doplnilo ministerstvo.