Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Rezort slovenskej diplomacie ocenil štvoricu osobností

Na snímke veľvyslanec SR v Kórejskej republike Ján Kuderjavý počas preberania poverovacej listiny od prezidenta SR Andreja Kisku v Prezidentskom paláci 10. decembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Ján Kuderjavý pôsobil ako veľvyslanec SR v Bruseli, Haagu, Paríži a na záver svojej kariéry pôsobil v Soule.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Rezort slovenskej diplomacie ocenil štvoricu osobností, ktoré významnou mierou prispeli k budovaniu slovenskej zahraničnej politiky a šíreniu dobrého mena vlasti. Pamätnú medailu si vo štvrtok (28. 11.) prevzali dvaja bývalí slovenskí veľvyslanci a dvaja predstavitelia zahraničnej medzinárodnej spolupráce. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Oceneným osobnostiam výraznou mierou vďačíme za to, že je dnes Slovensko v zahraničí rešpektovaným partnerom. Patrí im naše uznanie a vďaka za výnimočnú prácu, ktorú vykonávali priamo v službe pre Slovenskú republiku ako naši zamestnanci, alebo ktorou sa venovali nadväzovaniu, udržiavaniu a rozvoju našich partnerských zahraničných vzťahov," skonštatovala generálna tajomníčka služobného úradu rezortu diplomacie Miroslava Vozáryová.

Zlaté pamätné medaily si prevzali bývalí slovenskí veľvyslanci Ján Kuderjavý a Marián Tomášik pri príležitosti ukončenia ich pôsobenia v rezorte. Strieborné pamätné medaily udelili zakladateľovi a dlhoročnému predsedovi Poľsko-slovenskej priemyselnej a obchodnej komory so sídlom vo Varšave a v Krakove Piotrovi Cebulskimu a honorárnemu konzulovi SR pre Osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao Willy Lin Sun Moovi.

Ján Kuderjavý bol jedným z diplomatov, ktorí sa ako zamestnanci Federálneho ministerstva zahraničných vecí ČSFR podieľali na vzniku a tvorbe slovenskej zahraničnej služby a v rámci nej vzniku nášho rezortu zahraničia. V zahraničí pôsobil ako veľvyslanec SR v Bruseli, Haagu, Paríži a na záver svojej kariéry pôsobil v Soule.

Marián Tomášik začal svoju diplomatickú kariéru na Federálnom ministerstve zahraničných vecí ČSFR, následne sa podieľal na vzniku a tvorbe slovenskej zahraničnej služby a v rámci nej vzniku rezortu zahraničia. Bol najdlhšie slúžiaci riaditeľ odboru pre Áziu a počas svojej diplomatickej kariéry pôsobil ako veľvyslanec SR v Bangkoku, Tokiu a rovnako ako viacnásobný veľvyslanec v Dillí.

Piotr Cebulski je zakladateľom a dlhoročným predsedom Poľsko-slovenskej priemyselnej a obchodnej komory so sídlom vo Varšave a v Krakove. Okrem toho, že niekoľko desiatok rokov venoval podpore poľsko-slovenských ekonomických vzťahov, je aj milovníkom slovenskej kultúry, umenia a slovenského jazyka, ktorým plynule hovorí.

Willy Lin Sun Mo pôsobí ako honorárny konzul SR pre osobitnú administratívnu oblasť Hongkong od roku 1998. Napomáha rozvoju politických, obchodných a kultúrno-spoločenských vzťahov medzi Slovenskou republikou a špeciálnymi administratívnymi oblasťami Hongkong a Macao.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.