Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Slovensko

N. Milanová: V mediálnom prostredí zostáva ešte mnoho vecí výzvou

Na snímke dočasne poverená ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) počas Medzinárodnej konferencie o slobode médií Media Freedom v Bratislave v pondelok 20. februára 2023. Foto: TASR - Jakub Kotian

Milanová vyzdvihla mediálne zákony prijaté počas jej vedenia.

Bratislava 20. februára (TASR) - Mediálne prostredie si bude ešte vyžadovať veľmi dôraznú a dôslednú prácu, aby dokázala ošetriť všetky problémy, ktorých je veľa aj vzhľadom na rozmáhajúci sa online priestor. Dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) to uviedla na tlačovej konferencii po pondelkovej konferencii Media Freedom 2023, ktorá sa konala pod záštitou organizácie Media Freedom Coalition (MFC). Ako podotkla, napriek mnohým uskutočneným krokom zostáva ešte mnoho vecí výzvou.

Milanová vyzdvihla mediálne zákony prijaté počas jej vedenia. "Bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme prijali novú mediálnu legislatívu, ktorá bude komplexná, progresívna, pokroková a zabezpečí prostredie tak, aby bolo čo do najväčšej miery pluralitné, dôveryhodné, aby sme vedeli identifikovať vlastníkov médií. Rovnako sme podporili aj ochranu novinárskeho zdroja," upozornila. Verí, že budúcnosť ukáže jej pozitívne prínosy. Šéfka rezortu podporila aj európsky akt o slobode médií, ktorý sa pripravuje na pôde Európskej komisie.

Ako poznamenala Milanová, nie je náhodou, že konferencia sa koná v predvečer výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Poďakovala veľvyslankyni Holandského kráľovstva v SR Gabrielle Sancisiovej a chargé d'affaires veľvyslanectva Kanady na Slovensku Cheryl Cruzovej, ktoré zastupovali MFC, za spoluprácu. Ako zdôraznila, spoločnou snahou MFC je, aby mediálny priestor slúžil v prospech demokracie a novinári sa mohli cítiť slobodne, bezpečne a nezávisle. Sancisiová i Cruzová ocenili priestor na diskusiu, ktorý ponúkla konferencia.

Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová zhodnotila, že vražda Jána Kuciaka naštartovala množstvo vecí a procesov. Poukázala na vydané odporúčania Európskej komisie pre členské štáty na posilnenie ochrany novinárov, ktoré sa majú čoskoro vyhodnocovať. Deklarovala tiež snahu chrániť novinárov pred zneužívaním súdnych procesov. Verí, že sa podarí presadiť pripravovaný zákon o mediálnej slobode, ktorý má posilniť nezávislosť novinárov a odolnosť pred tlakmi, postavenie verejnoprávnych médií či ochranu pred zneužitím sledovacích technológií.