Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Slovensko

Na COVID-19 sa pripravia ďalší, čo poskytujú zdravotnú starostlivosť

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že kapacitné možnosti zdravotníckych zariadení, ktoré v súčasnosti slúžia ako subjekty hospodárskej mobilizácie, nebudú postačovať.

Bratislava 31. marca (TASR) – Na zoznam subjektov hospodárskej mobilizácie pribudnú ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Dôvodom je situácia okolo pandémie ochorenia COVID-19. Na svojom utorňajšom zasadnutí o tom rozhodla vláda SR.

Ministerstvo zdravotníctva SR totiž predpokladá, že kapacitné možnosti zdravotníckych zariadení, ktoré v súčasnosti slúžia ako subjekty hospodárskej mobilizácie, po vykonaní reprofilizácie lôžkového fondu na infektologický medicínsky odbor nebudú postačovať.

Rezort preto navrhol, aby vláda zabezpečila zapojenie ďalších poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti do prípravy na liečenie a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v situácii veľkého nárastu počtu chorých využitím lôžkových kapacít ďalších poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti záväzne tak, že z využitím zákonných možnosti ich ministerstvo zdravotníctva svojím príkazom určí ako subjekty hospodárskej mobilizácie.

Do polovice apríla musí šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zabezpečiť doplnenie plánu tvorby zásob mobilizačných rezerv, ochranu a obmenu liekov a zdravotníckych pomôcok v mobilizačných rezervách pre slovenské zdravotníctvo.