Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Slovensko

Na európskom výbore by mohol člena vlády zastupovať iný minister

Na snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Glück (SMER-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Glück návrh podal ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní, ktorú do parlamentu predložilo ministerstvo školstva.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Ak by sa člen vlády vrátane premiéra nemohol zúčastniť na rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti, zastúpiť by ho mohol iný minister. Navrhol to poslanec Richard Glück (Smer-SD) cez pozmeňujúci návrh, ktorý prešiel ústavnoprávnym výborom. Šéf európskeho výboru Ján Ferenčák (Hlas-SD) so zmenou nesúhlasí, pretože to podľa neho oslabuje výbor. Tvrdí, že rokovania európskeho výboru s členom vlády pred jeho odchodom na rokovania do Bruselu sú často v odbornej rovine. Nevie si predstaviť zastupovanie iným ministrom. Stráca sa podľa neho podstata takýchto stretnutí.

Glück návrh podal ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní, ktorú do parlamentu predložilo ministerstvo školstva. Návrh ešte musí prejsť parlamentom. Hovorí o tom, že ak poverený člen vlády nemôže prísť na európsky výbor, je povinný dať sa zastúpiť iným členom vlády. Táto zmena podľa neho nebude mať vplyv na postup podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach EÚ.

Ferenčák sa o návrhu dozvedel až po jeho schválení na ústavnoprávnom výbore. Myslí si, že návrh naráža na principiálne veci, ktoré by sa nemali meniť. "Aj do budúcna sa stráca podstata takýchto stretnutí, pretože zmysel to má, ak sa to drží v odbornej rovine," povedal. Ak dôjde k zastupovaniu mimo odbornosti, náš výbor bude podľa neho raritou v rámci Európy.

Ústavný zákon podľa Ferenčáka hovorí, že člen vlády predkladá NR SR návrhy právne záväzných aktov a iných aktov európskych spoločenstiev alebo EÚ, o ktorých budú rokovať zástupcovia vlád členských štátov. "Každý jeden člen vlády, ktorý ide do Bruselu a prezentuje určité stanoviská, by mal predtým predstúpiť pred národnú radu, oboznámiť o tom poslancov národnej rady. Na základe zákona o rokovacom poriadku bola táto právomoc presunutá na výbor pre európske záležitosti," priblížil.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa Ferenčáka chodil na výbor a vždy zodpovedal otázky členov v korektnej diskusii. Z pohľadu predsedu vlády ide podľa Ferenčáka skôr o politické stanoviská, pri členoch vlády sú to odborné diskusie. Nevie si predstaviť, že na otázky členov výboru príde odpovedať iný člen vlády, ktorý za daný rezort a problematiku nezodpovedá.

Aj doteraz bolo praxou, že ak sa nemohol člen vlády zúčastniť na výbore, poslal za seba napríklad štátneho tajomníka. Ferenčák pripomenul, že za premiéra zvykol chodiť minister zahraničných vecí, prípadne štátny tajomník tohto rezortu. "Na výbore s tým nebol nikdy problém a vždy sa rešpektoval prístup, že nie vždy sa dá prísť, a nielen z pohľadu zdravotných dôvodov, ale aj pracovných náležitostí môže dôjsť k určitým kolíziám," doplnil.

Fico v stredu reagoval, že na výbor pre európske záležitosti chodí, nemá preto problém s touto právnou úpravou. "Chodím tam vždy, keď má zasadať Európska rada," povedal. Návrh podľa neho reaguje na praktické situácie. Glück odmietol, že by ho Fico žiadal o predloženie tejto zmeny. Odôvodňuje ju aj tým, že pre premiéra je niekedy technicky zložité zúčastniť sa na výbore a následne sa ponáhľať do zahraničia. Nesúhlasí s tým, že účasť premiéra na tomto výbore je jednou z mála možností pre opozíciu ho konfrontovať. Reagoval, že poslanci sa môžu pýtať napríklad na hodine otázok v NR SR.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.