Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

Na obnovu pamiatok sa nebude zriaďovať nová organizácia

Poslanec NR SR Dušan Jarjabek (Smer-SD), archívna foto. Foto: TASR – Jakub Kotian

Poslanci v návrhu poznamenali, že aktuálna legislatíva nedokáže zabezpečiť nevyhnutné stavebné a reštaurátorské práce na obnovu národných kultúrnych pamiatok.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Organizácia s názvom Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry, ktorá mala zabezpečiť efektívnejšiu obnovu a reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok, sa zriaďovať nebude. Poslanci v utorok neschválili novelu zákona o ochrane pamiatkového fondu, v ktorej sa zriadenie tejto organizácie navrhovalo. Návrh novely predložili poslanci za Smer-SD Ján Senko a Dušan Jarjabek.

Poslanci v návrhu poznamenali, že aktuálna legislatíva nedokáže zabezpečiť nevyhnutné stavebné a reštaurátorské práce na obnovu národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, "v dôsledku čoho časť národného pokladu chátra".

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry mali byť rozpočtovou organizáciou rezortu kultúry. Organizácia mala prevziať časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze.

Organizácia tiež mala okrem iného vykonávať reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a ich častí, ako aj zbierkových predmetov. Vykonávať mala tiež pamiatkové a reštaurátorské výskumy či pripravovať podklady na verejné obstarávanie.

"Štát má záujem získať väčšiu kontrolu nad dodržiavaním kvality výkonu prác na národných kultúrnych pamiatkach, ako aj zbierkových predmetoch vo vlastníctve SR, a tieto realizovať prostredníctvom novozriadenej rozpočtovej organizácie," napísali poslanci v dôvodovej správe návrhu.

Legislatívne zmeny sa mali dotknúť aj Pamiatkového úradu SR, ktorý už nemal mať kompetenciu zabezpečovať reštaurátorské práce.

Štatutárnym orgánom Štátnych reštaurátorských a projekčných ateliérov mal byť podľa návrhu generálny riaditeľ volený kontrolnou radou na obdobie siedmich rokov.