Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Slovensko

Na podporu obrany štátu by mohlo ísť budúci rok 10,6 milióna eur

Ilustačná snámka Foto: TASR/DPA

Rezort obrany poznamenal, že napriek postupnému zvyšovaniu plánovaných výdavkov na plnenie medzirezortného programu v rokoch 2024 až 2026 sú ciele v troch z piatich podprogramov plnené len čiastočne.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Na podporu obrany štátu by mohlo ísť na budúci rok vyše 10,6 milióna eur. Vyplýva to z plánovaných výdavkov medzirezortného programu Podpora obrany štátu na roky 2024 až 2026, ktorý v stredu schválila vláda.

"Cieľom medzirezortného programu je rozvoj podpory obrany štátu v rokoch 2024 až 2026 v oblasti udržiavania a rozvoja obrannej infraštruktúry, dodávok štátnych hmotných rezerv, poskytovania vybraných služieb a výskumu a vývoja zameraného na zabezpečenie obrany štátu," vysvetlil predkladateľ.

Nasledujúce roky sa plánuje modernizácia miesta pre riadenie obrany štátu, vybudovanie nakladacích a vykladacích priestorov v Kamenici nad Cirochou, udržiavanie požadovaného počtu nemocničných lôžok vyčlenených pre Ministerstvo obrany SR v určených ústavných zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, udržiavať a vytvoriť mobilizačné rezervy, udržiavať hmotné rezervy a podporiť výskum a vývoj na rozvoj obranných spôsobilostí SR.

Ako poznamenal rezort obrany, napriek postupnému zvyšovaniu plánovaných výdavkov na plnenie medzirezortného programu v rokoch 2024 až 2026 sú ciele v troch z piatich podprogramov plnené len čiastočne. "Hlavnými dôvodmi neplnenia cieľov podprogramov je neplánovanie a následne nevyčlenenie dostatočného množstva financií na stanovené ciele a limitujúce faktory spojené s legislatívnym prostredím, personálom a kapacitami účastníkov medzirezortného programu," uviedol predkladateľ. Neplnenie cieľov má negatívny dosah na úroveň zabezpečenia požiadaviek Ozbrojených síl SR, ktoré sú potrebné pre ich použitie v čase vojny alebo vojnového stavu, a ovplyvní aj plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv.