< sekcia Slovensko

Na schôdzi NR vystúpi šéf ÚS Fiačan, vyjadriť sa chce k zmenám ústavy

Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan, archívna snímka. Foto: TASR

V úvode schôdze poslanci odmietli viacero opozičných procedurálnych návrhov.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Na aktuálnej 18. schôdzi Národnej rady (NR) SR požiadal o slovo predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan. Vystúpiť chce k predloženej novele ústavy a reforme súdnictva. Informoval o tom podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO) v úvode schôdze. Po hlasovaní o viacerých procedurálnych návrhoch zvolal poslanecké grémium. Požiadal o to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Grendel tiež informoval o presunutí dvoch bodov z navrhnutého programu na januárovú schôdzu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) požiadal o presunutie vládnej novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia. O presunutie novely zákona o ochrane spotrebiteľa zas požiadala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

V úvode schôdze poslanci odmietli viacero opozičných procedurálnych návrhov. Peter Pellegrini (nezaradený) navrhoval, aby NR SR prijala uznesenie, ktorým bude žiadať vládu, aby sa vzdala ďalšieho celoplošného testovania a dôsledne dodržiavala odporúčania Európskej komisie v boji s pandémiou. Plénum neschválilo ani návrh poslanca Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby minister financií Eduard Heger (OĽANO) informoval NR SR o stave prípravy plánu obnovy.

Poslanci odmietli aj návrh Filipa Kuffu (nezaradený) na odvolanie predsedníčky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z funkcie. Pri odôvodnení hovoril o jej nekompetentnosti pri výkone funkcie, pripomenul slová predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) na jej adresu.