Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Na Slovensko prilietajú cez zimu viaceré druhy vtákov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V chladných dňoch na naše územie prilietajú vtáky z Ruska, Estónska, Litvy, Dánska či Fínska.

Bratislava 19. decembra (TASR) - Slovensko je dôležitou križovatkou zimného putovania vtáctva, pre mnohé sa stane dočasným domovom počas celej zimy. Objavia sa tu tak druhy, ktoré v inom období roka nevidno. V prípade vtákov sa ich pôvod určuje podľa územia, kde hniezdia, teda vychovávajú svoje potomstvo. V chladných dňoch sem prilietajú vtáky z Ruska, Estónska, Litvy, Dánska či Fínska.

"Prvé prílety zimných návštevníkov registrujeme už od konca septembra, počet druhov i jedincov postupne rastie. Odlet potom prebieha pozvoľne od februára a poslední hostia opúšťajú naše územie v apríli. Typickými zimnými druhmi sú myšiaky severské a kane sivé, menej početne a najmä nenápadne sa vyskytuje sokol kobec. Pozorovania z minulosti naznačujú možnosť veľmi vzácneho záletu sovy snežnej," hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

K druhom, ktoré sú na Slovensku doma, sa na zimu môžu pridať ich spoločníci zo severnejších oblastí. "Potvrdení boli hostia z Nemecka, Ruska, Estónska, Litvy, Dánska, Poľska, Fínska. Priletia sem na zastávku počas migrácie, alebo sa tu zdržia celý zimný čas. Vhodné prostredie si vyberú podľa obľúbenej potravy a podľa jej dostupnosti. Orliaky morské sa zhromažďujú k veľkým tokom, kde majú prístup k potrave. Podobne je to v prípade myšiaka, na porastoch lucerny môže byť spolu aj viac ako 100 jedincov. Krahulce sa sťahujú za svojou potravou do miest. Zaujímavosťou sú zoskupenia myšiarok ušatých v intravilánoch či myšiarok močiarnych v otvorenej krajine, kde cez noc odpočívajú a za šera sa rozletia na lov," zhrnul Slobodník.

Zimné putovanie je pre vtáky podľa ornitológov náročnou etapou, mnohé z nich v neľahkých podmienkach zahynú v dôsledku vyčerpania či nedostatku potravy. Nezriedka dochádza k stretu s rôznymi prekážkami, ako sú napríklad drôty elektrických vedení. Vďaka projektu LIFE Energia a snahe všetkých energetických spoločností sa na vedenia preto na Slovensku inštalujú špeciálne prvky. Do veľkej miery vplývajú na úspešnosť migrácie aj ľudia. Rozhodujúcim faktorom je dostupnosť potravy, či už sú to plochy s prirodzeným výskytom vhodných rastlín a živočíchov, alebo v prípade spevavcov kŕmidlá.