< sekcia Slovensko

Na Slovensku sa dnes koná sviečková vigília za mŕtvych migrantov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Najväčšie straty na ľudských životoch boli zaznamenané v oblasti Stredozemného mora. V snahe dostať sa do Európy tu prišlo o život viac ako 3670 ľudí.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Svet si dnes pripomína Medzinárodný deň migrantov. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) pri tejto príležitosti organizuje v rôznych krajinách sveta sviečkovú vigíliu za migrantov, ktorí zomreli, alebo sú dlhodobo nezvestní pri pokuse dostať sa do inej krajiny, ktorá im poskytne bezpečný domov a lepšie podmienky pre život. Na Slovensku sa sviečková vigília uskutoční dnes so začiatkom o 17.00 h v Grassalkovičovej záhrade v Bratislave. TASR informovala Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v Bratislave.

Podľa údajov IOM od 1. januára do 11. decembra 2015 zahynulo na ceste za lepším životom na mori i na súši 5086 ľudí. Je to doteraz najviac zdokumentovaných úmrtí migrantov v novodobej histórii.

Najväčšie straty na ľudských životoch boli zaznamenané v oblasti Stredozemného mora. V snahe dostať sa do Európy tu prišlo o život viac ako 3670 ľudí. Ďalšie stovky migrantov zahynuli v Bengálskom zálive v Juhovýchodnej Ázii, pri pokuse prekročiť pozemné hranice medzi Mexikom a USA a tiež v Európe.

„Sviečková vigília bude spomienka na migrantov, ktorí tento rok stratili svoj život, alebo zostali nezvestní počas vyčerpávajúcej a nebezpečnej cesty za lepšími príležitosťami a bezpečím pre seba a v mnohých prípadoch aj pre svoje rodiny. Vigília upozorňuje tiež na kritickú situáciu opustených rodín, ktorých členovia museli migrovať a roky sa nemohli vrátiť k svojim rodinám,“ uviedla Vatráľová.

Podujatie na Slovensku organizuje IOM, Iniciatíva Výzva k ľudskosti a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Kanceláriou prezidenta SR.

„Všetkých na toto podujatie srdečne pozývame. Okrem toho, každý z nás môže 18. decembra zapálenou sviečkou v okne vyjadriť solidaritu so spomienkou na zahynutých migrantov, ktorých si tento rok počas Medzinárodného dňa migrantov pripomenieme naraz v mnohých krajinách sveta,“ doplnila Vatráľová.

Medzinárodný deň migrantov si pripomíname každý rok 18. decembra. K jeho ustanoveniu viedlo niekoľko krokov. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) schválilo 18. decembra 1990 Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracovníkov a členov ich rodín a v roku 2000 vyhlásilo 18. december za Medzinárodný deň migrantov, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov.