Quantcast
< sekcia Slovensko

Na Slovensku sa nezaznamenali prípady ani podozrenia na opičie kiahne

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát bolo u človeka ochorenie hlásené v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo.

Bratislava 19. mája (TASR) - Na Slovensku sa v súčasnosti ani v histórii nezaznamenali prípady opičích kiahní. Neevidujú sa ani prípady podozrenia. TASR to potvrdil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý podľa svojho stanoviska priebežne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS.

"V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí však nie je možné vylúčiť, že by mohol byť zaznamenaný importovaný prípad ochorenia. Rozsiahle epidémie však nepredpokladáme," uviedla vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková. Ozrejmila, že Slovensko ani Európa nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát bolo u človeka ochorenie hlásené v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. "K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom alebo človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní. Pre rozvoj ochorenia u človeka je potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, môže byť až 21," povedala Adamčíková.

Priblížila, že príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, neskôr sa pridá výsev. "Klinické príznaky ochorenia sú podobné príznakom pri ovčích kiahňach. Rozdiel je vo vývoji kožných lézií. Kožné lézie sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne) a opičích kiahní. Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách," doplnila Adamčíková.

Opatrenia na kontrolu verejného zdravia sú podľa jej slov zamerané predovšetkým na zníženie prenosu ochorenia z človeka na človeka prostredníctvom včasného rozpoznania prípadov na základe odborného lekárskeho vyšetrenia a laboratórneho vyšetrenia, izolácie infikovaných pacientov, prijatím vhodných opatrení na prevenciu a kontrolu infekcií v zdravotníckych zariadeniach, včasnej detekcie možných nových a pravdepodobných prípadov sledovaním kontaktov.

Prípady opičích kiahní hlásili nedávno aj krajiny, kde sa táto choroba zvyčajne nevyskytuje, ako Británia, Španielsko a Portugalsko. Jeden prípad opičích kiahní už zaznamenali aj USA.