Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

Na Slovensku vzniká nová združujúca platforma pre žurnalistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Marko Erd

Cech novinárov má byť podľa Franka platformou združujúcou aktívnych novinárov, ktorí sa hlásia k etickému kódexu novinára a dodržiavajú ho. Pomáhať by mal obzvlášť novinárom v regiónoch.

Bratislava 15. novembra (TASR) – Na Slovensku vzniká nová platforma Cech novinárov, ktorá má za cieľ združovať žurnalistov. Spustená bude 17. novembra, symbolicky na 30. výročie nežnej revolúcie, uviedol zakladateľ novinárskej platformy Michal Frank.

Cech novinárov má byť podľa Franka platformou združujúcou aktívnych novinárov, ktorí sa hlásia k etickému kódexu novinára a dodržiavajú ho. Pomáhať by mal obzvlášť novinárom v regiónoch. „Kým v Bratislave sa novinári pomerne efektívne vedia dať dokopy, v regiónoch je často situácia zložitejšia. Od samotnej situácie v lokálnych médiách, cez ekonomické podmienky, sociálne podmienky a podobne,“ povedal Frank.

Platforma sa podľa Franka bude zameria aj na boj proti hoaxom, dezinformáciám, konšpiráciám a prejavom neznášanlivosti. „Spojiť svoje sily je potrebné, zvlášť vtedy, keď sú napádané práva novinárov, ak je ohrozená sloboda slova, nezávislosť médií, ak sa znižuje spoločenská vážnosť novinárskeho stavu. Ako vieme, to sa skutočne deje a spoločný hlas bude počuť hlasnejšie,“ vysvetlil.

Členstvo v Cechu novinárov je dobrovoľné a nie je podľa neho v rozpore s členstvom v iných organizáciách. Cech novinárov vzniká ako projekt občianskeho združenia CenPress - Centrum pre nezávislú a objektívnu žurnalistiku.