< sekcia Slovensko

Slováci, traste sa, na Troch kráľov bude arktická zima

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Teploty cez deň klesnú na mínus deväť až mínus 15 stupňov Celzia, na juhu západného a stredného Slovenska na mínus štyri až mínus osem stupňov Celzia.

Bratislava 4. januára (TASR) - Meteorológovia očakávajú na Troch kráľov (6.1.) prvý arktický deň tejto zimy. Teploty cez deň klesnú na mínus deväť až mínus 15 stupňov Celzia, na juhu západného a stredného Slovenska na mínus štyri až mínus osem stupňov Celzia. Arktické počasie bude aj v sobotu (7.1.). Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výraznejšie ochladzovanie sa očakáva od štvrtka (5.1.). "V priebehu dňa sa bude pri silnom severnom vetre výrazne ochladzovať a do večera teplota klesne väčšinou na mínus 15 až mínus desať, na severe ojedinele aj menej, na juhu miestami okolo mínus sedem stupňov Celzia. Na pocit tak bude veľmi chladno," uviedol v analýze meteorológ SHMÚ Miroslav Šinger. Teploty v noci zo štvrtka na piatok môžu miestami poklesnúť až na mínus 18 stupňov.

Mrazivé počasie má po arktickom piatku pokračovať aj v sobotu (7.1.). "Deň bude opäť veľmi studený, maximá očakávame približne rovnaké ako v piatok, teda od mínus 15 stupňov Celzia na severe, do mínus štyroch stupňov Celzia na juhozápade, teda opäť bude miestami arktický deň. V priebehu dňa však oblačnosť od západu pribudne a neskôr sa miestami vyskytne aj sneženie. Viac oblačnosti a sneženia bude aj v nedeľu, trochu sa zmiernia aj mrazy, najmä v západnej polovici územia," priblížil Šinger.

V sobotu ráno nie je podľa jeho slov úplne vylúčené, že v horských dolinách a kotlinách sa môže ojedinele ochladiť až mínus 25 stupňov Celzia. "Táto hodnota teploty sa u nás každú zimu pravidelne nevyskytuje. Za posledných 15 zím sme túto hodnotu namerali v deviatich z nich aspoň na jednej stanici, no v posledných desiatich zimách sme zaznamenali len jednu, v ktorej bol viac ako jeden takto studený deň," zhrnul Šinger.