Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Na území Iraku a Kuvajtu by malo pôsobiť najviac 51 príslušníkov OS

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Slovenská republika sa do misie v Iraku zapojila na základe rozhodnutia parlamentu v roku 2018.

Bratislava 30. marca (TASR) - Na území Iraku a Kuvajtu by po novom malo pôsobiť do 51 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Z toho počet vojakov v misii NATO v Iraku by sa mal navýšiť zo súčasných 35 na 46 vojakov, čo umožní doplnenie nových spôsobilostí. Pôsobenie najviac päť vojakov v rámci spolupráce s USA sa má rozšíriť aj na americké vojenské základne v Kuvajte. Dvoch príslušníkov Vojenskej polície plánuje SR stiahnuť. Vyplýva to z návrhu Ministerstva obrany SR, ktorý v stredu schválila vláda. Aktualizáciu vyslania musí ešte odobriť parlament.

Materiál podľa predkladateľa reflektuje na zmeny bezpečnostného prostredia od roku 2018, revíziu operačného plánu pre Misiu NATO v Iraku (NATO Mission Iraq - NMI), ako aj na ukončenie pôsobenia výcvikového tímu Vojenskej polície v rámci spolupráce s Talianskou republikou.

Do piatich príslušníkov OS SR má pôsobiť v národnom podpornom prvku (NSE) vo veliteľstve v Bagdade až do ukončenia misie. Ich hlavnou úlohou bude zabezpečenie národného velenia a riadenia, logistická a operačná podpora, administratívne, personálne a finančno-ekonomické zabezpečenie príslušníkov OS SR v NMI.

Najviac traja slovenskí vojaci by tento rok mohli byť vyslaní na pôsobenie v module riadenia letovej prevádzky (Air Traffic Controller Module) a ďalší traja do meteorologického modulu (Meteorological Module). Zdravotnícke služby má poskytovať do päť príslušníkov OS SR. V roku 2022 ich majú vyslať do poľného zdravotníckeho zariadenia Role1 alebo Role2, prípadne oboch. Počet rotácií bude závisieť od požiadaviek misie a možností OS SR.

Zachovať by sa mal príspevok do päť vojakov OS SR na plnenie úlohy v rámci spolupráce so Spojenými štátmi americkými, avšak ich pôsobenie sa rozšíri na americké vojenské základne na území Kuvajtského štátu. Návrh podľa MO SR vychádza z požiadavky velenia operácie Operation Inherent Resolve (OIR), ako aj zo skúseností z roku 2020, keď z dôvodu zhoršenia bezpečnostnej situácie v Iraku boli vyslaní príslušníci OS SR dočasne premiestnení do Kuvajtu.

Slovenská republika sa do misie v Iraku zapojila na základe rozhodnutia parlamentu v roku 2018. Členovia NATO vo februári 2020 súhlasili s rozšírením misie o nové úlohy so zachovaním jej nebojového charakteru a rozšírením geografického záberu misie na celé územie Iraku. Misia je postupne zvyšovaná približne z 500 príslušníkov na približne 4000 príslušníkov. NMI zároveň preberie niektoré výcvikové aktivity Globálnej koalície proti Islamskému štátu.