Quantcast
< sekcia Slovensko

Na Vianoce bude môcť krátky čas stráviť so svojimi blízkymi 38 väzňov

Vianočné sviatky bude môcť stráviť krátky čas medzi svojimi blízkymi tento rok 38 väzňov a v ústavoch budú všetky aktivity realizované za dodržania prísne stanovených protiepidemických opatrení. K piatku 18. decembra 2020 bol v ústavoch celkový počet väznených osôb 10.534. Na snímke väzeň počas vianočnej výzdoby na chodbe väznice. Foto: TASR - Zbor väzenskej a justičnej stráže

Počas Vianoc bude povolená vychádzka mimo ústav s cieľom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín ôsmim odsúdeným.

Bratislava 20. decembra (TASR) - Vianočné sviatky bude môcť stráviť krátky čas medzi svojimi blízkymi tento rok 38 väzňov a v ústavoch budú všetky aktivity realizované za dodržania prísne stanovených protiepidemických opatrení. TASR o tom informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

"Aj na Slovensku je veľa rodín, ktoré strávia najkrajšie sviatky bez svojich blízkych, pretože sa nachádzajú za múrmi väzníc. Nielen pre ich rodiny, ale aj pre samotné väznené osoby je toto obdobie náročné. Obzvlášť tento rok bude trávenie vianočných sviatkov sťažené, pretože situácia s pandémiou ochorenia COVID-19 neustupuje a aj väznené osoby pociťujú obmedzenia s prijatými protiepidemickými opatreniami," povedala Kacvinská.

Naďalej v slovenských ústavoch platí zákaz návštev pre všetkých obvinených a odsúdených. Ako vysvetlila, aj keď je priamy kontakt s blízkymi nenahraditeľný, väznené osoby môžu využívať vo väčšom rozsahu videonávštevy a telefonovanie.

"Mimoriadne voľno na opustenie ústavu, ktoré podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody možno udeliť odsúdenému formou disciplinárnej odmeny za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu, tento rok bude udelené tridsiatim odsúdeným," priblížila hovorkyňa.
Vianočné sviatky bude môcť stráviť krátky čas medzi svojimi blízkymi tento rok 38 väzňov a v ústavoch budú všetky aktivity realizované za dodržania prísne stanovených protiepidemických opatrení. K piatku 18. decembra 2020 bol v ústavoch celkový počet väznených osôb 10.534. Na snímke väzenkyňa maľuje vianočnú výzdobu vo väznici.
Foto: TASR - Zbor väzenskej a justičnej stráže

Počas Vianoc bude povolená vychádzka mimo ústav s cieľom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín ôsmim odsúdeným. "Následne týchto 38 väznených osôb bude umiestnených po návrate do karantény a podrobí sa antigénovému testovaniu. Aj napriek tomu sa vo väzniciach väzenský personál spolu s väznenými osobami snažia vytvoriť príjemnú atmosféru a možnosti pre lepšie zvládanie odlúčenia a danej situácie za múrmi väzníc," zdôraznila Kacvinská.

Vianočný program počas sviatkov býva v slovenských väzniciach obohatený o množstvo zaujímavých akcií. "Avšak aj počas týchto sviatkov budú všetky aktivity realizované za dodržania prísne stanovených protiepidemických opatrení. Aktivity budú realizované s limitovaným počtom osôb v rámci spoločných ubytovacích a vyhradených priestoroch," dodala.

K piatku (18. 12.) bol v ústavoch celkový počet väznených osôb 10.534. Z toho je 1638 obvinených a 8896 odsúdených. V súčasnosti sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádza 68 mladistvých osôb a 213 cudzincov.