Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. október 2024Meniny má Boris
< sekcia Slovensko

SLEDUJEME: SR sa zotavuje z povodní, na západe naďalej platia výstrahy

Na snímke zaplavená ulica v Stupave 15. septembra 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Hydrologickú výstrahu tretieho stupňa vydali pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Dunaj v Bratislave a Devíne bude kulminovať do stredy (18. 9.). V dolnej časti slovenského úseku pod vodným dielom Gabčíkovo sa predpokladá ešte výrazný vzostup vodných hladín. Celý úsek Moravy by sa mal pri vysokom vodnom stave s prebiehajúcou kulmináciou ustáliť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe. Očakáva ustávanie zrážok a miestami, najmä v severnej polovici, zmenšovanie oblačnosti.

"Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky z prehánok a dažďa na celom Slovensku s najvyššími úhrnmi na Záhorí a v oblasti Malých Karpát v rozsahu dva až 16 milimetrov (mm), v povodí horného Váhu, Hrona a Popradu do 23 mm, na ostatnom území do 10 mm," priblížil ústav. Vodný stav na Dunaji v Bratislave je podľa neho 964 centimetrov (cm), v stanici Devín 900 cm, Morava je na úrovni 583 cm.

V dôsledku spätného vzdutia z Dunaja je podľa SHMÚ výrazný vzostup aj na dolnom úseku Váhu. "Na dolnom Ipli a Toryse je výrazný vzostup, na Hrone, na tokoch v povodí horného Váhu, hornej Oravy a na tokoch východného Slovenska, okrem dolného Laborca a Bodrogu, je mierny vzostup až vzostup. Na ostatných tokoch je ustálenosť až pokles vodných hladín," doplnil.

Hydrologické výstrahy tretieho stupňa platia pre všetky okresy v povodí Moravy a Dunaja. Prvý stupeň výstrahy je v platnosti pre okresy Pezinok a Galanta.





Komárno: Juh západného Slovenska sa pripravuje na stúpajúci Dunaj, ale aj Váh



Problémy na juhu západného Slovenska začína spôsobovať nielen Dunaj, ale aj Váh. Aktuálne je na ňom vyhlásený prvý stupeň povodňovej aktivity, stúpanie hladiny sa priebežne monitoruje. Mestská polícia na ceste pri Váhu z bezpečnostných dôvodov uzavrela dopravu pre prípad, že by sa voda vyliala na cestu, informovala radnica po zasadnutí Okresnej povodňovej komisie v Komárne.

Podľa predpovede by mal Dunaj v Komárne dosiahnuť výšku 840 až 845 centimetrov, informovali vodohospodári. Táto odhadovaná výška hladiny je v súlade s údajmi z Bratislavy a Devína v porovnaní s povodňami spred 11 rokov. V Komárne Dunaj kulminoval v roku 2013 na úrovni 889 centimetrov.

Na miestach, kde môžu byť záplavy, prijali majitelia nehnuteľností potrebné opatrenia. Prednosta Okresného úradu v Komárne Tomáš Nagy uviedol, že v prípade potreby môžu byť zmobilizovaní všetci hasiči kraja, pripravená pomôcť je aj armáda. "Zatiaľ však nie je dôvod na ich mobilizáciu, situácia je plne pod kontrolou," potvrdil.

SHMÚ: Najvyšší úhrn zrážok bol posledné dni v obci Pernek



Najvyšší úhrn zrážok, 386 milimetrov (mm), bol posledné dni v obci Pernek v okrese Malacky. Ide o viac ako polročný úhrn, ktorý by mal mať za obdobie 1991 až 2020 hodnotu približne 650 až 700 mm. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že ide zatiaľ o operatívne údaje od štvrtka (12. 9.) do pondelka (16. 9.).

Úhrn cez 200 mm namerali aj na iných miestach Záhoria a tiež v Bratislave na Kolibe a v Mlynskej doline. "Bratislavské letisko bolo v závetrí Malých Karpát a tam spadlo o viac ako 100 mm menej dažďa. Úhrn viac ako 100 mm sa vyskytol aj v západnej časti Podunajskej nížiny, na severozápade Slovenska, v oblasti Šariša, či v Slovenskom raji a len výnimočne aj inde," priblížil SHMÚ.

Rozdiel 325 mm vznikol podľa odborníkov medzi stanicou Slovenský Grob na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát a stanicou Pernek na severozápadnom úpätí pohoria. V závetrí Karpát boli aj lokality na Honte, teda v okresoch Levice a Krupina. "V tejto oblasti sme zaznamenali aj najnižší úhrn zrážok počas týchto piatich dní. Konkrétne v obci Lontov spadlo len približne 36 mm, čo je dokonca menej ako priemerný mesačný septembrový úhrn," skonštatovali.



V obci Chľaba je vyhlásená mimoriadna situácia



V obci Chľaba v okrese Nové Zámky je od utorkového večera vyhlásená mimoriadna situácia. Hladina Dunaja stále stúpa a podľa hydrologických predpovedí by mala rieka v tejto oblasti kulminovať až vo štvrtok (19. 9.) v priebehu dňa. Po skončení krízového štábu Okresného úradu v Nových Zámkoch o situácii informoval Jakub Takáč z Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK).

Od utorka sú v Chľabe v pohotovosti aj dobrovoľní hasiči. Obec má pripravené vrecia naplnené pieskom, preventívne umiestnila aj hrádze na okraji obce, aby ochránila svoje územie.

Chľabu spája so zvyškom okresu cesta III. triedy, ktorá je v správe NSK. Trasa cesty kopíruje breh Dunaja. "Zatiaľ je vozovka suchá, zmenu očakávame v priebehu stredy. Pripravujeme sa aj na možnosť, že obec ostane odrezaná od okolitého sveta," povedal riaditeľ Úradu NSK Peter Privalinec. Jediná prístupová cesta do Chľaby v smere od obce Kamenica nad Hronom bude na základe rozhodnutia od stredy (18. 9.) uzatvorená až do odvolania.

Linka regionálneho dopravcu Štúrovo - Chľaba bude obsluhovaná len v úseku Štúrovo - Kamenica nad Hronom. Dopravné spojenie medzi Chľabou a Štúrovom zabezpečia medzinárodné vlaky. "Vybrané tri spoje zo a do Štúrova v priebehu najbližších dní zastavia mimoriadne aj v tejto obci. Cestujúci by mali nastupovať do prvého vozňa," informoval Takáč.

V Chľabe zostane v utorok posledný vypravený autobus dopravcu, spoločnosti Arriva. Ten bude od stredy zvážať ľudí kyvadlovou dopravou z obce na železničnú zastávku a späť, potvrdil Takáč.

V obci a v neďalekom Kováčove sú aj zariadenia sociálnych služieb, v ktorých je približne 270 klientov. Stravovanie a ich zásobovanie zabezpečia Ozbrojené sily SR v súčinnosti s obcou. "Vojaci pomôžu aj so zásobovaním samotnej obce. K dispozícii by mali byť už v skorých ranných hodinách," povedal Privalinec.

Polícia upozorňuje na uzavretú cestu medzi obcami Láb a Vysoká pri Morave



Polícia upozorňuje na uzavretú cestu medzi obcami Láb a Vysoká pri Morave v okrese Malacky na úrovni Lábskeho jazera. Zvyšuje sa tam hladina Zohorského kanála a dochádza tak k zaplaveniu komunikácie. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

"Žiadame vodičov, aby rešpektovali prenosné dopravné značenie," podotkla Šimková.



Chľaba: Obec zostane bez príjazdovej cesty, podchod v Kamenici bude uzavretý



Obec Chľaba v okrese Nové Zámky zostane od stredy 18. septembra na niekoľko dní odrezaná od sveta. Z dôvodu nepriaznivej povodňovej situácie na rieke Dunaj bude uzavretý železničný podchod v obci Kamenica nad Hronom. Jediná príjazdová cesta smerom na obec Chľaba tak bude neprejazdná, upozornil starosta Chľaby Gregor Izrael.

Z dôvodu vysokého stavu hladiny rieky Ipeľ je v obci Chľaba od utorka uzavretý aj cezhraničný Most Karola Róberta. Most otvorený koncom júla minulého roka spája Slovenskú republiku s Maďarskom.

Cesta do Chľaby ostane nedostupná pre automobilovú dopravu podľa odhadu starostu približne štyri dni.

Obec zažila podobnú situáciu už počas povodní v júni 2013. Cestu medzi Kamenicou nad Hronom a Chľabou vtedy zaliala voda, s prepravou osôb a zásobovaním obce pomohli vlaky ZSSK.

Bratislava: MsP pripomína riziko podmočených stromov, návštevu lesov neodporúča



Mestská polícia (MsP) v Bratislave opätovne upozorňuje, že napriek slnečnému počasiu zostávajú stále rizikom výrazne podmočené stromy. Návštevu parkov a lesov odporúča preto odložiť, keď sa situácia stabilizuje. Pripomína to na sociálnej sieti.

"Utorok priniesol s dobrým počasím aj upokojenie povodňovej situácie. Rizikom sú však stále padajúce stromy. Výrazne podmočené stromy sa môžu naďalej vyvracať, a to aj bez nárazového vetra," pripomína mestská polícia.

Situácia v centre hlavného mesta aj na petržalskej strane Dunaja je stabilizovaná. Hliadky mestskej polície v týchto miestach dozerajú na bezpečie obyvateľov, ktorých polícia žiada o rešpektovanie jej pokynov a aby nevstupovali za policajné pásky a zábrany.

Situácia v Devínskej Novej Vsi v oblasti rieky Mláka a Rybníka sa podľa mestskej polície vracia pomaly do normálu. Obmedzený však naďalej zostáva prejazd z Devínskej Novej Vsi do Devína, na mieste premáva kyvadlová doprava. Autami sa vodiči nedostanú ani z Devína do Karlovej Vsi.

Na výraznú nestabilitu niektorých stromov po výdatných dažďoch upozorňuje napríklad aj bratislavská Karlova Ves. Podľa mestskej časti ohrozuje bezpečnosť chodcov, napríklad študentov a pedagógov v okolí študentského domova Družba. "Stromy sa nenachádzajú na pozemkoch Karlovej Vsi, vlastník bol vyzvaný na redukciu nebezpečných drevín," uvádza samospráva vyzývajúc ľudí, aby sa v najbližších dňoch nepohybovali v blízkosti opáskovaných drevín.

Štúrovo: Hladina Dunaja prudko stúpa, mesto pripravilo protipovodňové opatrenia



Mesto Štúrovo v spolupráci s Okresným úradom Nové Zámky, Hasičským a záchranným zborom a Slovenským vodohospodárskym podnikom pripravilo opatrenia súvisiace s prudko stúpajúcou hladinou Dunaja pri Štúrove. Počas dňa sa zrealizovali viaceré opatrenia, informovala radnica.

Aktuálne je už zdemontovaná vyhliadková lavička, do pohotovostného režimu bol uvedený protipovodňový prívesný vozík, ktorý obsahuje protipovodňový balík prvej pomoci. Osadením mobilného hradenia sa uzavrela cesta popod Most Márie Valérie, osadené boli aj mobilné hradenia do otvorov betónového protipovodňového múru. Pripravený je piesok a protipovodňové vrecia na piesok, uviedol magistrát. Na ochranu budovy lodenice bude v nasledujúcich hodinách postavený protipovodňový múr z vriec s pieskom.

Na rieke Dunaj pri Štúrove aktuálne platí druhý stupeň povodňovej aktivity. Hladina rieky však rýchlo stúpa, upozornil magistrát. V závislosti od situácie bude v najbližších hodinách vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity na území mesta.

Povodne spôsobili škody za vyše dva milióny eur



Poistné udalosti týkajúce sa škôd spôsobených nepriaznivým počasím a záplavami z uplynulých dní budú poisťovne riešiť v zrýchlenom konaní. Škody po povodniach rastú, aktuálne presahujú dva milióny eur. V utorok o tom informovali poisťovne Uniqua a Kooperativa.

Poisťovňa Uniqa eviduje skokový nárast hlásení o škodách po povodniach. Podľa hovorkyne poisťovne Beáty Lipšicovej, kým v pondelok (16. 9.) bolo nahlásených 30 škôd v sume 70.000 eur, v súčasnosti už evidujú vyše 700 hlásení za takmer 2,13 milióna eur. "Aktuálne už evidujeme viac ako 700 škôd za takmer 2.130.000 eur a predpokladáme, že suma bude aj v ďalších dňoch významne stúpať, pretože ľudia sa začínajú nahlasovaním škôd zaoberať intenzívne najmä dnes, keď zrážky postupne ustali," priblížila Lipšicová.

Poisťovni Kooperativa klienti nahlásili od štvrtka (12. 9.) 320 škôd po povodniach a záplavách, ktoré spôsobil intenzívny dážď. Výška škôd dosiahla takmer 620.000 eur, informovala hovorkyňa Kooperativy Silvia Nosková Illášová. Doplnila, že najvyššia odhadovaná škoda doteraz presiahla sumu 101.000 eur.

Najviac škôd do oboch poisťovní hlásia klienti najmä zo Záhoria a Bratislavy, kde bola situácia najkritickejšia a potom zo severnej časti Slovenska a Kysúc.

Najčastejšie ide o škody z povodní a záplav či poškodenia majetku po páde stromu. Klienti hlásia vytopenie domov, pivníc a záhrad. Prívalové dažde spôsobili zatečenie domov cez strechy, kde voda poškodila omietky a steny. Voda, ktorá zatiekla do domácnosti poškodila aj elektrospotrebiče, prívalová vlna ničila tiež oplotenie. Poisťovne evidujú hlásenia škôd na autách, ktoré buď zatopila voda alebo ich poškodil spadnutý strom.

Poisťovne budú väčšinu hlásených škôd po záplavách riešiť v zrýchlenom konaní. "V snahe čo najviac pomôcť ľuďom zo zasiahnutých oblastí budeme väčšinu škôd likvidovať v zrýchlenom konaní bez obhliadky a v prípade potreby sme pripravení poskytnúť klientom zálohy na poistné plnenie. Stačí to v hlásení uviesť a likvidátor na základe výšky škody rozhodne o výške zálohy," uviedla za Uniqu Lipšicová.

SKCH zatiaľ vyzbierala na pomoc ľuďom zasiahnutým povodňami vyše 110.000 eur



Slovenská katolícka charita (SKCH) zatiaľ vyzbierala na pomoc ľuďom zasiahnutým povodňami viac ako 110.000 eur. Darovaciu výzvu na pomoc obetiam povodní na Slovensku a v okolitých krajinách vyhlásila Caritas Slovakia pred necelými 72 hodinami. TASR o tom informoval PR manažér SKCH Ladislav Bariak.

"Uvedomujeme si svoju úlohu a zodpovednosť, ktorú voči našim spoluobčanom v tejto situácii máme. A to ako voči tým, ktorým povodeň zničila majetok, tak aj voči tým, ktorí našu darovaciu výzvu podporili a ukázali svoju solidárnosť," povedal generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech. Zároveň ubezpečil verejnosť, že SKCH je pripravená doručiť pomoc tam, kde to bude najviac potrebné.

Bariak doplnil, že v teréne sú od víkendu aj ľudia zo SKCH, ktorí rozdali prvú humanitárnu pomoc vo forme potravín či teplých prikrývok. Aktuálne zisťujú ďalšie potreby ľudí z regiónov, ktoré najviac zasiahla povodňová vlna.

Zároveň sa Caritas Slovakia pripravuje na obdobie, keď veľká voda opadne a budú známe reálne škody. "Nielen naša materiálna pomoc, ale aj darovacia výzva budú preto pokračovať dovtedy, kým to bude potrebné. Budeme radi, keď nás budú kontaktovať aj predstavitelia samosprávy, ktorí majú bezprostredné informácie o potrebnej pomoci. Sme pripravení sa s nimi spojiť a postupovať spoločne, lebo spoločne dokážeme viac," uviedol Dzurech.

Areál Bratislavského hradu bude uzatvorený do piatka



Areál Bratislavského hradu bude pre verejnosť a návštevníkov do piatka (20. 9.) uzatvorený. Dôvodom je odstraňovanie následkov extrémneho počasia a bezpečnostné riziko pre zlý stav stromov. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

V nedeľu (15. 9.) sa vplyvom poveternostnej situácie zrútila malá časť oporného múru v areáli Bratislavského hradu. Išlo o časť múru v blízkosti vnútroareálovej komunikácie smerom od Leopoldovej brány. K žiadnym iným škodám ani ohrozeniam na zdraví nedošlo.

SHMÚ: Na západe Slovenska naďalej platia výstrahy 3. stupňa pred povodňami



Na krajnom západe Slovenska naďalej platí pre väčšinu okresov výstraha tretieho stupňa pred povodňami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Hydrologickú výstrahu tretieho stupňa vydali pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky.

Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí v Myjave.

Povodne hrozia aj v Galante, Šali, Pezinku a Trnave. Platia tam prvostupňové výstrahy.

Zoo Bratislava hľadá dobrovoľníkov na odstraňovanie škôd po povodni



Zoo Bratislava hľadá dobrovoľníkov na odstraňovanie škôd po povodni. Informuje o tom na sociálnej sieti, kde zverejnila formulár na prihlásenie sa. Po vyplnení bude zoo dobrovoľníkov kontaktovať, aby dohodla detaily pomoci.

"Počas celého roka nám rástla návštevnosť, ľudia nás chválili a tešili sme sa na krásnu jeseň, ktorú nám prekazila historická povodeň," uviedla zoo. Hľadá preto dobrovoľníkov, aby sa vedela čo najskôr vrátiť do pôvodnej prevádzky.

Priblížila, že každý dobrovoľník musí mať viac ako 18 rokov. Zároveň odporúča nepremokavú pracovnú obuv, ideálne gumáky, a ak je možnosť, tak si priniesť aj vlastné náradie. Prihlásiť sa môžu jednotlivci i skupiny do 40 osôb. Takisto je potrebné si zabezpečiť vlastnú stravu a občerstvenie.

Trnavská arcidiecézna charita je pripravená pomôcť osobám zasiahnutých povodňami



Trnavská arcidiecézna charita (TADCH) je pripravená pomôcť osobám zasiahnutých povodňami aj mimo územia Trnavskej arcidiecézy. Ponúka materiálnu pomoc či prístroje na vysušovanie. TASR o tom informovala PR manažérka TADCH Michaela Matušková.

"Hoci sa nás situácia priamo nedotkla, sme odhodlaní pomôcť, ak sa na nás ľudia obrátia. So žiadosťou o materiálnu pomoc - potraviny, drogistickú pomoc - kam spadajú napríklad čistiace prostriedky, okrem toho máme dostupné aj vysušovacie prístroje," priblížil zástupca riaditeľa TADCH Igor Strýček s tým, že na charitu sa môže obrátiť ktokoľvek, koho sa dotýka krízová situácia. Potrebné kontakty sú dostupné na webe TADCH.


Polícia v nedeľu nadránom pomohla dvom mužom dostať sa z Dunaja



Polícia v nedeľu (15. 9.) nadránom pomohla dvom mužom dostať sa z rieky Dunaj. Obom bolo následne poskytnuté potrebné ošetrenie. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Silvia Šimková.

"Volanie o pomoc ženy, ktorá stála na brehu rieky Dunaj pri nákupnom centre na Pribinovej ulici, započula hliadka policajného zboru, ktorá vykonávala hliadkovú činnosť a monitorovala situáciu v blízkosti rieky v čase okolo 04.00 h. Hliadka na mieste zistila, že sa vo vodnom toku Dunaj nachádzajú dvaja muži," priblížila hovorkyňa. Polícia mužov z rieky vytiahla do bezpečia, kde ich ošetrila privolaná rýchla zdravotná pomoc.

Hraničný most v obci Chľaba je zatvorený z dôvodu zvýšenia hladiny rieky Ipeľ



Most ponad rieku Ipeľ v obci Chľaba v okrese Nové Zámky je uzavretý. Dôvodom jeho uzávery je zvýšenie hladiny rieky Ipeľ, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre. Cezhraničný most v Chľabe spája Slovenskú republiku s Maďarskom.

Podľa vyjadrenia polície neboli doteraz na území Nitrianskeho kraja zaznamenané žiadne problémy v súvislosti s nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Hladina Vydrice klesla, bratislavské Mestské lesy monitorujú rozsah škôd


Hladina potoka Vydrica v lesoparku klesla, Mestské lesy v Bratislave monitorujú rozsah škôd po povodni z uplynulých dní. Hoci sa situácia zlepšuje, rizikom stále ostávajú stromy s podmočenými koreňmi či nahnuté stromy. Mestská organizácia preto vyzýva na odloženie návštevy lesoparku.

Na snímke vybrežený potok Vydrica, ktorý zalial Partizánsku lúku na Železnej studničke v Bratislave 15. septembra 2024.
Foto: TASR - Dano Veselský


"Situácia sa zlepšuje, avšak mnoho stromov má podmočené korene, sú nahnuté a buď v najbližšej dobe spadnú, alebo ich budeme odstraňovať. Prosíme preto o maximálnu opatrnosť a zvážiť ešte návštevu lesa, aj keď už je krajšie," odkazujú mestské lesy na sociálnej sieti.

Hlavné asfaltové trasy sú už od popadaných stromov spriechodnené. Je ich ich odhadom niekoľko stoviek a roztrúsené sú po celom lesoparku. Lesníci tiež monitorujú bezpečnosť stromov v rekreačných areáloch, následne by sa malo začať s postupným spriechodňovaním siete lesných turistických a cyklistických trás.

"Partizánska lúka ostáva uzavretá až do víkendu," zdôrazňujú mestské lesy. Spracovať je potrebné spadnuté a nahnuté stromy, vyčistiť detské ihriská a odstrániť poškodený drevený mobiliár. Keďže je lúka úplne podmočená, práce s ťažkou technikou musia ešte niekoľko dní počkať. Od soboty (21. 9.) však majú byť otvorené bufety, altánky aj ihriská. Dočisťovanie a opravy však budú pokračovať dlhšie.

Asfaltové cesty v Kačínskej doline a nad II. lomom sú čiastočne podmyté, mestské lesy riešia ich spevnenie. Pre peších a cyklistov sú však priechodné. Úplne nepriechodný je však momentálne poškodený dočasný most pri II. lome, priechodný len pre peších a cyklistov je most na Železnej studničke pri odbočke na Kačín. Autobus na Kačín však nepremáva. Hlavné mesto zároveň riešilo havarijný stav, zosuv cesty, pri 2. rybníku na Železnej studničke.

Ku koncu týždňa je naplánované aj strojové čistenie asfaltových ciest od blata a lístia.

Pri Kolonádovom moste V Piešťanoch odstránili naplavený strom


V Piešťanoch odstránili pri Kolonádovom moste v utorok v doobedňajších hodinách naplavený strom. Situácia v meste je v súvislosti s povodňovou situáciou pokojná. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa mesta Veronika Bardíková.

Na snímke Kolonádový most v Piešťanoch.
Foto: TASR – Martin Palkovič


Priblížila, že pracovníci z povodia Váhu v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom okrem stromu odstraňovali aj ďalšie naplaveniny. "U nás je veľmi pokojná a štandardná situácia. Všetko prebehlo pokojne, nemáme dokonca hlásené ani vytopené pivnice," dodala Bardíková.

Hladinu Moravy čaká postupný pokles, odstraňujú protipovodňové bariéry pri Holíči


Hladinu rieky Morava čaká na hornom Záhorí postupný pokles. Vojaci spolu s hasičmi aktuálne odstraňujú protipovodňové bariéry pri hraničnom moste s Českou republikou neďaleko mesta Holíč (okres Skalica).

Na snímke protipovodňové zábrany.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


"Slovenský vodohospodársky podnik nás požiadal o odstránenie bariér, keďže v tomto mieste už nehrozí žiadne nebezpečenstvo," uviedol pre TASR riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Skalici Jozef Jankovič. Na odstraňovaní bariér sa podieľa osem príslušníkov HaZZ a 20 príslušníkov armády. Spolupracuje aj polícia.

Na stanici pri neďalekej obci Kopčany dosiahla hladina rieky Morava maximálnu hodnotu 619 centimetrov v utorok nadránom. Modelová predpoveď Slovenského hydrometeorologického ústavu očakáva jej postupný pokles. Aktuálne v týchto miestach dosahuje hladina rieky 614 centimetrov.

J. Droba: Hrozba podmočenia Divadla Aréna v Bratislave sa nenaplnila



Hrozba podmočenia Divadla Aréna, ktoré sa nachádza v Bratislave na petržalskej strane Dunaja, sa nenaplnila. Informuje o tom predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba na sociálnej sieti. Divadlo, národná kultúrna pamiatka, prešlo nedávno komplexnou rekonštrukciou. Najväčšie škody spôsobila voda v okresoch Malacky a Pezinok, v okrese Senec je situácia podľa neho pokojná.

Na snímke zaplavené stánky na Tyršovom nábreží a v pozadí divadlo Aréna na petržalskej strane Dunaja v Bratislave 17. septembra 2024. V noci zo 16 na 17. septembra Dunaj kulminoval.
Foto: TASR - Michal Svítok


"Divadlo Aréna je v suchu. Bolo to veľmi tesné, ale voda sa k nemu, našťastie, nedostala," konštatuje Droba.

Situácia sa podľa neho zlepšila aj v súvislosti s Domovom sociálnych služieb Kaštieľ v Stupave, kde je možné zásobovanie aj bočným vchodom. Prejazdné sú tiež všetky cesty druhej a tretej triedy na území Bratislavského kraja. Uzatvorené však zostávajú naďalej cyklomosty cez Moravu, teda Cyklomost Slobody a VysoMarch.

Bezpečnostná rada kraja na rannom zasadnutí skonštatovala, že najväčšie škody v Bratislavskom kraji sú v bratislavských mestských častiach Devín a Devínska Nová Ves a v okresoch Malacky a Pezinok. "Škody na majetku sú rozsiahle, ale povodne si u nás nevyžiadali žiadnu obeť," podotýka Droba.

V Malackách napáchal veľké škody potok Malina, respektíve pretrhnutie hrádze, práce na jej zacelovaní pokračujú. Na celom území okresu Malaciek však voda ustupuje vrátane priehrad a rybníkov nad Malackami. Obce začínajú upratovať, územie je znečistené okrem bahna aj padnutými stromami či haluzami. V okrese Pezinok pretiekol potok Blatina, voda však tiež ustupuje. Začína sa tiež so sanáciou škôd.

V okrese Senec je podľa Drobu situácia pokojná, široký vodný tok Dunaja sa udržal v koryte. "Neriešia nič komplikované, pomáhajú na iných, zasiahnutých územiach," poznamenáva. V Bratislave sa Dunaj do Starého Mesta nevylial, zaplavené je síce Tyršovo nábrežie na petržalskej strane, avšak bez výraznejších škôd.

Hasiči v Košickom kraji zasahovali v uplynulých dňoch najmä pre popadané stromy


Hasiči v Košickom kraji v uplynulých dňoch zasahovali v súvislosti so zrážkami najmä pre popadané stromy. Od soboty (14. 9.) do utorkového rána neevidovali žiadne výjazdy k odčerpávaniu vody. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Od soboty evidujú dokopy 21 výjazdov v súvislosti s počasím, pričom v štyroch prípadoch išlo o výjazdy členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a v 17 príslušníkov HaZZ. V 19 prípadoch boli odstraňované popadané stromy na cestách, motorových vozidlách a v blízkosti objektov. "V jednom prípade vykonali príslušníci HaZZ vytiahnutie zapadnutého sanitného vozidla na podmáčanom teréne," spresnil s tým, že spolu s dobrovoľnými hasičmi asistovali pri uchytení uvoľnenej strechy na budove nevyužívaného obecného úradu.

Výjazdy v uvedenom období sa v deviatich prípadoch týkali okresu Košice-okolie, štyri boli zrealizované v Trebišovskom okrese, po tri v okrese Spišská Nová Ves a Košice a dva výjazdy zaznamenali v Rožňavskom okrese.

Hasiči v Trenčianskom kraji odstraňovali následky počasia aj v pondelok, na trať spadol strom


Od pondelka (16. 9.) do utorkového rána absolvovali hasiči v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) v súvislosti s počasím sedem zásahov. Odstraňovali spadnuté stromy a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík.

Zasahovali príslušníci HaZZ z hasičských staníc v Trenčíne, Dubnice nad Váhom, Nového Mesta nad Váhom, Bánoviec nad Bebravou a členovia dobrovoľných hasičských zborov z miest a obcí Stará Turá, Uhrovec, Hôrka nad Váhom a Bošáca. Celkom zasahovalo 16 príslušníkov HaZZ a 12 dobrovoľných hasičov, nasadených bolo osem kusov hasičskej techniky.

"Trenčianski hasiči odstraňovali strom spadnutý na železničnej trati medzi obcami Trenčianske Jastrabie a Mníchova Lehota v okrese Trenčín. Strom zablokoval osobný vlak, v ktorom bol strojvodca a desať cestujúcich, všetci sú bez zranení. Hasiči strom spílili a z koľajiska odstránili. Následne bola železničná trať opäť sprejazdnená a premávka obnovená," doplnil Petrík.

V Dúbravke je dočasne neprejazdná ulica Kajerka, podmyli ju dažde


V bratislavskej Dúbravke je dočasne neprejazdná ulica Kajerka. V dôsledku intenzívnych dažďov v predošlých dňoch prišlo k jej podmytiu. Informuje o tom mestská časť na sociálnej sieti.

"Miesto je dočasne neprejazdné a je riadne označené zábranami," upozorňuje samospráva s tým, že dočasné dopravné značenie je osadené aj na vjazde z Jadranskej ulice a na začiatku ulice K Horánskej studni.

Mestská časť prosí obyvateľov o rešpektovanie dočasného dopravného značenia.

Kulminácia Dunaja aj Moravy pokračuje, miestami sa očakáva vzostup hladín


Kulminácia Dunaja v Bratislave pokračuje, ustáliť by sa mala počas dňa. Pod Vodným dielom Gabčíkovo hladina výrazne stúpa. Rovnako prebieha aj kulminácia hornej Moravy. Vzostup sa očakáva v jej strednej a dolnej časti. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.





"Hladina Dunaja začala v hornej časti kulminovať ešte v nočných hodinách a v profile Devín dosiahla nadránom maximum 905 centimetrov, čo zodpovedá prietoku 9579 kubických metrov za sekundu. V Bratislave napokon dosiahol Dunaj v maxime 970 centimetrov. Kulminácia ešte stále prebieha a počas dňa očakávame v týchto profiloch ustálenosť pri súčasných vodných stavoch" ozrejmil ústav. Výrazný vzostup podľa neho pokračuje na strednom a dolnom úseku pod vodným dielom Gabčíkovo, kde sa očakáva kulminácia v stredu (18. 9.) až štvrtok (19. 9.).

Na snímke policajti hliadkujú v zaplavenej bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves v utorok 17. septembra 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Kulminácia prebieha aj na hornom úseku Moravy. V jej strednej a dolnej časti predpokladajú ešte výrazný vzostup vodných hladín so začiatkom kulminácie. "Odlišný priebeh pozorujeme v profile Devínska Nová Ves, kde dochádza k vzdutiu hladiny Dunajom (podobný jav pozorujeme aj v Kolárove na Váhu a Salke na Ipli)," doplnil SHMÚ.

Na ostatnom území vrátane povodia Myjavy, Kysuce a na malokarpatských prítokoch sa hydrologická situácia upokojuje a hladiny tokov naďalej klesajú.

Situácia v hlavnom meste sa po počasí v uplynulých dňoch upokojuje



Situácia v Bratislave sa po počasí v uplynulých dňoch upokojuje. Hladina Dunaja, ktorý v noci kulminoval vo výške okolo 970 centimetrov (cm), pomaly klesá. Platí to aj pre rieku Morava. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že protipovodňové hrádze pri Dunaji dimenzované na nápor vody do výšky 1013 cm vydržali.

"Podľa prognóz a predpovedí počasia už voda nebude stúpať a nemala by spôsobiť nové škody. Tie, ktoré nám extrémne počasie doteraz spôsobilo, sú beztak veľké," skonštatoval Bubla.

Situáciu v blízkosti Dunaja a Moravy naďalej hlavné mesto monitoruje, Komunálny podnik i bezpečnostné zložky sú však odteraz k dispozícii najmä na odstraňovanie škôd. Cieľom je čo najskôr odstrániť popadané konáre, nánosy blata a kameňov a uvoľniť tak ulice hlavného mesta. Do "normálu" sa vracia aj mestská hromadná doprava.

Na snímke stav rieky Dunaj v Bratislave 17. septembra 2024. V noci zo 16 na 17. septembra Dunaj kulminoval. Výška vodného stavu oscilovala okolo 950 centimetrov.
Foto: TASR - Michal Svítok


Hlavné mesto začína postupne aj s vyčísľovaním škôd, podľa odhadov by to mohlo byť v miliónoch eur. Ide napríklad o popadané stromy či zničený mobiliár. Preveriť je však potrebné aj statiku zasiahnutých mostov a lávok či zosumarizovať poškodené a podmyté cesty a chodníky. Veľké škody očakáva najmä v bratislavskom lesoparku, kde nie je bezpečný pohyb ani v súčasnosti. Opätovne preto odporúča mestským lesom a parkom sa ešte vyhnúť.

Bratislavský magistrát si zároveň cení verejný prísľub predsedu vlády finančne prispieť postihnutým samosprávam. Prioritou mesta bude v tomto prípade sanácia nestabilného svahu na Devínskej ceste. "Zosuvy pôdy sa tu opakujú pri každej povodňovej situácii a táto prakticky jediná spojnica Devína s mestom musí aj pri takýchto situáciách zostať do poslednej možnej chvíle priechodná," poznamenal Bubla s tým, že k prioritám pribudne taktiež spomínaný lesopark i zoo.

Hlavné mesto zároveň poďakovalo za pomoc štátnym zložkám, najmä polícii, hasičom, vojakom, záchranárom i vodohospodárom. Rovnako tak mestským podnikom a organizáciám, starostom mestských častí a obyvateľom, a to najmä za trpezlivosť a ochotu vzájomne si pomáhať.

Na snímke osobné auto a hasičské auto, ktoré odčerpáva vodu na zaplavenom Slovanskom nábreží v bratislavskej mestskej časti Devín v utorok 17. septembra 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Viaceré bratislavské ulice zostávajú neprejazdné


Viaceré ulice v hlavnom meste zostávajú neprejazdné. Dopravu do a z mestskej časti Devín zabezpečuje armáda, ktorá obyvateľov vozí od kostola smerom na Devínsku Novú Ves a na ulicu Na hriadkach. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

Šimková upozornila, že aktuálne sú v Bratislave neprejazdné ulice Istrijská, Kočánkova aj časť ulice Na hriadkach. Priechodné nie sú ani Devínska cesta, Slovanské nábrežie či Devínske jazero. Policajti uzavreli aj časť Viedenskej cesty.

"O ďalších dopravných obmedzeniach budeme verejnosť včas informovať," dodala Šimková.

Na naďalej uzatvorené niektoré komunikácie opätovne upozorňuje aj starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír. Ide o ulice Istrijská, Vápencová a Mlynská, ktoré zostávajú uzavreté do odvolania a skončenia záchranných prác. Komunikácie podľa neho využívajú záchranné zložky a mestská hromadná doprava. "Prosíme obyvateľov, aby v žiadnom prípade neriskovali tento priestor na povodňovú turistiku," vyzýva Krajčír.



Na snímke cesta neďaleko Kremeľskej ulice, ktorá je uzatvorená z dôvodou povodní v bratislavskej mestskej časti Devín v utorok 17. septembra 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Hasiči mali pre počasie 153 výjazdov, najviac v Bratislavskom kraji


V súvislosti s poveternostnou situáciou mali hasiči na Slovensku od pondelkového (16. 9.) do utorkového rána celkovo 153 výjazdov. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, a to 75. Naopak, najmenej zasahovali v Banskobystrickom kraji (3). Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

Druhý najvyšší počet zásahov mali hasiči v Trnavskom kraji, konkrétne 43. V Nitrianskom kraji zasahovali deväťkrát, v Trenčianskom a Žilinskom mali po sedem výjazdov. V Prešovskom kraji mali hasiči päť výjazdov a v Košickom kraji štyri výjazdy.

Pri výjazdoch zasahovalo celkovo 141 príslušníkov HaZZ a 316 členov dobrovoľných hasičských zborov.



Na snímke vojaci prevážajú obyvateľov z Devína do Devínskej Novej Vsi po uzatvorení cesty neďaleko Kremeľskej ulice z dôvodu povodní v bratislavských mestských častiach Devín a Devínska Nová Ves v utorok 17. septembra 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Devínska cesta v Bratislave zostáva pre autá naďalej uzatvorená



Devínska cesta v Bratislave zostáva pre autá naďalej uzatvorená. Informuje o tom mestská časť Devín na sociálnej sieti.

"Príslušníci Policajného zboru zmerali hladinu vody na vozovke pri Sihoti a táto dosahuje 35 centimetrov," vysvetľuje samospráva.

V prípade potreby dopraviť sa mimo Devína treba podľa mestskej časti využiť kyvadlovú dopravu nákladnými vozidlami Ozbrojených síl SR, a to smer Devínska Nová Ves.



Mestský park v Galante je z bezpečnostných dôvodov uzavretý aj v utorok


Mestský park v Galante je z bezpečnostných dôvodov pre verejnosť uzavretý aj počas utorka. Dôvodom je vplyv nepriaznivého počasia z uplynulých dní. Samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.

"Silný vietor a intenzívne zrážky spôsobili podmáčanie terénu a poškodenie stromov. Prebieha odstraňovanie zlomených konárov a monitorovanie stavu a stability stromov, aby sa zabezpečila bezpečnosť návštevníkov," priblížilo mesto.

Na účely vstupu do kaviarne alebo reštaurácie a Základnej umeleckej školy Josepha Haydna je potrebné využiť bočnú bránu (pri ZUŠ) alebo hlavnú bránu (vjazd k severnému krídlu kaštieľa).

Most ponad Chvojnicu medzi Holíčom a Skalicou je opäť prejazdný


Dočasné premostenie ponad rieku Chvojnica medzi mestami Holíč a Skalica je opäť prejazdné pre všetku dopravu. TASR o tom informovala hovorkyňa Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Natália Petkáčová.

Premostenie bolo počas uplynulých dní dočasne uzatvorené v dôsledku vplyvu nepriaznivého počasia. Doprava bola presmerovaná cez Vrádište a Prietržku.

"Som veľmi rád, že naše dočasné premostenie, ktoré sme osadili v rámci komplexnej rekonštrukcie mosta cez Chvojnicu, nával vody, dažďa a blata vydržalo a my sme nemuseli pristúpiť k negatívnejším riešeniam tejto situácie," zdôraznil na sociálnej sieti predseda TTSK Jozef Viskupič.



D. Krajčír: V Devínskej Novej Vsi je situácia stabilnejšia, zlepšenie ešte nie


V bratislavskej Devínskej Novej Vsi je aktuálny stav v súvislosti s povodňovou situáciou stabilnejší, avšak o zlepšení sa hovoriť ešte nedá. Konštatuje to starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír s tým, že hladina vodných tokov Moravy a Dunaja stále neklesá.

Na snímke zatopené domy v Devínskej Novej Vsi 15. septembra 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


"V mestskej časti prečerpávame všetky miesta, kde by mohla voda spôsobiť škody a zaplaviť ďalšie pivnice a domy. Robíme všetko pre to, aby nezaplavilo miesta, ktoré zaplaviť nemusí, kým vodu odčerpáme," podotýka Krajčír.

Na hradení, ktoré je smerom na Devínske jazero, je sedem mobilných profesionálnych prečerpávacích staníc. Na ulicu Na hriadkach boli privolané ďalšie sily a prostriedky, odčerpávajú tam vodu, ktorá zaliala aj vodovodné šachty Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Tie sú uzatvorené, takže obyvatelia sa podľa starostu nemusia báť o kvalitu pitnej vody.



Šéf miestnej samosprávy zároveň žiada obyvateľov, aby sa naďalej vyhýbali zaplaveným miestam, miestam, kde sú vykonávané zásahy, i tým, ktoré sú kontrolované a riadené políciou. Je to podľa neho nevyhnutné pre ich bezpečnosť a pre to, aby všetky záchranné zložky, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní škôd, mohli vykonávať svoju prácu.

Upozorňuje ich tiež na to, aby nevstupovali k blízkosti riek či do riek, prípadne aby na vstup do vody nevyužívali športové náčinie. Apeluje taktiež na opatrnosť a ohľaduplnosť.