Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. jún 2026Meniny má Ladislav a Ladislava
< sekcia Slovensko

Na získanie vodičského oprávnenia bude treba nižšie stredné vzdelanie

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Legislatívna zmena však upraví aj realizáciu samotného výcviku.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 27. júna (TASR) - Na získanie vodičského oprávnenia v autoškole bude po novom potrebné získať nižšie stredné vzdelanie, teda mať ukončenú základnú školu alebo štvrtý ročník osemročného gymnázia. Doklad o získaní vzdelania bude musieť žiadateľ doložiť autoškole. Priniesť bude môcť aj akékoľvek stredoškolské vysvedčenie, vysokoškolský diplom či potvrdenie o návšteve strednej alebo vysokej školy. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú začiatkom júna schválili poslanci Národnej rady SR. Úprava začne platiť od septembra.

Legislatívna zmena však upraví aj realizáciu samotného výcviku. Po novom budú musieť žiaci v autoškole najprv splniť teoretické testy. Až následne sa budú môcť zapojiť do praktického výcviku. Táto časť zmeneného zákona však začne platiť až na budúci september.

„Návrh predpokladá, že prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel bude možno prihlásiť sa na teoretickú skúšku, podať žiadosť o udelenie vodičského oprávnenia a zapísať osobu sediacu na mieste spolujazdca vedľa vodiča,“ poukázalo ministerstvo vnútra, ktoré zmenu presadilo, v materiáli.