Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Slovensko

Naď sa spojil s ministrom obrany Izraela, témou boli 3D rádiolokátory

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vláda schválila, že o obstaraní 17 kusov 3D rádiolokátorov bude SR rokovať s vládou Izraela.

Bratislava 22. januára (TASR) – Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) sa v piatok prostredníctvom videohovoru spojil s izraelským ministrom obrany Benjaminom Gantzom. Cieľom rozhovoru bolo naštartovať procesy potrebné na obstaranie nových 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu, ktoré rezort obrany plánuje nakúpiť na základe vládou schváleného mandátu formou vláda – vláda od štátu Izrael. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Dlho nezodpovedaná otázka zabezpečenia vzdušného priestoru Slovenskej republiky už pozná konkrétnu odpoveď. Dostali sme mandát na realizáciu tohto projektu a ja verím, že sa nám v priebehu nasledujúcich týždňov podarí dorokovať potrebné podmienky a ďalšie kroky, ktoré budú smerovať k dosiahnutiu finálnej dohody,“ uviedol Naď. Doplnil, že obe strany deklarovali pripravenosť začať práce v jednotlivých oblastiach prípravy celého kontraktu.

Minister Naď oboznámil izraelského ministra obrany so základným časovým rámcom postupu prác, informoval ho aj o pripravenosti v jednotlivých oblastiach prípravy kontraktu. Predstavil mu tiež základné požiadavky a podmienky vrátane časového rámca, zapojenia domáceho obranného priemyslu a taktiež požadované investície Slovenska v súvislosti s projektom obstarania novej rádiolokačnej techniky.

Vláda schválila, že o obstaraní 17 kusov 3D rádiolokátorov bude SR rokovať s vládou Izraela. Zmluvu má po rokovaniach a odsúhlasení finančnej časti ministerstvom financií uzavrieť minister obrany do 31. marca. Radary majú stáť 148,2 milióna eur. V prípade, že sa nepodarí dosiahnuť dohodu do konca marca, bude rezort obrany rokovať s vládou Veľkej Británie a následne prípadne s vládou Francúzskej republiky.

S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.

ZBOP víta podmienku o zapojení domáceho priemyslu pri nákupe 3D rádiolokátorov


Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu (ZBOP) SR víta, že podmienkou podpísania zmlúv s výrobcom 3D rádiolokátorov má byť zapojenie domáceho obranného priemyslu. Slovenské spoločnosti by mali byť súčasťou dodávateľského reťazca a zabezpečenia servisu. Táto skutočnosť je podľa združenia pre SR a jej ozbrojené sily životne dôležitá aj v čase riešenia krízových situácií. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka ZBOP SR Stella Bulejková.

Združenie poukázalo na to, že rádiolokátory sú kľúčovým technickým prostriedkom pre získavanie rádiolokačných informácií o vzdušnej situácii nad územím SR a okolitých štátov. "Myslíme si, že rozhodnutie o obstaraní novej rádiolokačnej techniky malo byť prijaté už predchádzajúcimi vládami v koordinácii s ich rozhodnutiami k obstaraniu novej leteckej techniky," poznamenala Bulejková. Podotkla, že v súčasnosti používané rádiolokátory, ktoré boli vyrobené na území bývalého Sovietskeho zväzu, prekročili svoju technickú životnosť a udržiavanie ich technického stavu je nesmierne zložité aj vzhľadom na naše zahraničnopolitické a bezpečnostné záujmy.

Vláda schválila, že o obstaraní 17 kusov 3D rádiolokátorov bude SR rokovať s vládou Izraela. Zmluvu má uzavrieť minister obrany do 31. marca. Radary majú stáť 148,2 milióna eur. Rokovania s Izraelom sa začali v piatok. V prípade, že sa v termíne nepodarí dosiahnuť dohodu, bude rezort obrany rokovať s vládou Veľkej Británie a následne prípadne s vládou Francúzska.

S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.