Quantcast
< sekcia Slovensko

Najvyšší súd SR: Bos takáčovcov Ľubomír K. zostáva vo väzbe

Na archívnej snímke policajti eskortujú obvineného Ľubomíra K. zo skupiny tzv. takáčovcov. Foto: TASR - Dušan Hein

Podľa polície si mal Kudla v roku 2006 objednať vraždu Romana Krajčiho, ktorého mala v Prievidzi zavraždiť zločinecká skupina, tzv. šátorovci.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Bos bratislavskej skupiny takáčovcov Ľubomír K., alias Kudla, zostáva definitívne väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v pondelok Najvyšší súd SR (NS SR).

"Senát NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí v trestnej veci Ľubomíra K. zrušil uznesenie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a sám rozhodol tak, že obvineného berie do väzby z dôvodov uvedených v paragrafe 71 odseku 1 písmeno a),b),c) Trestného poriadku (všetky tri dôvody väzby - poznámka TASR), čím senát vyhovel sťažnosti prokurátora. Sťažnosť obvineného senát NS SR zamietol ako nedôvodnú," uviedla pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Kudlu zobral do väzby ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, na začiatku novembra. Podľa polície si mal Kudla v roku 2006 objednať vraždu Romana Krajčiho, ktorého mala v Prievidzi zavraždiť zločinecká skupina, tzv. šátorovci.

Ľubomíra K. a ďalších 12 členov skupiny zadržala polícia už na začiatku roka 2017. Obvinila ich vtedy z viacerých trestných činov. Napokon sa Kudla dostal v roku 2017, po rozhodnutí ŠTS, na slobodu na kauciu vo výške 100.000 eur.

Koncom minulého týždňa vo štvrtok (21.11.) NS SR rovnako na neverejnom zasadnutí rozhodol, že vo väzbe zostanú aj 13 obvinení takáčovci, ktorých príslušníci NAKA zadržali v októbri v rámci akcie Apač, zostávajú vo väzbe.

Skupinu 13 obvinených zobral do väzby sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, 30. októbra. Sudca vtedy neprijal písomný sľub obvinených a väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil. Súd neprijal ani ponuku peňažnej záruky pri jednom z obvinených.

Muži sú obvinení z rôznej násilnej trestnej činnosti, ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie a iné. Je medzi nimi aj obhajca z Bratislavy, ktorý mal byť podľa polície činný pre skupinu a čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vydierania a návodu na krivú výpoveď.

Medzi obvinenými sú aj Marián G. a Patrik V., ktorí v minulosti čelili s ďalšími troma obžalovanými na Okresnom súde Bratislava I obžalobe v prípade dvoch mafiánskych vrážd. Podľa obžaloby mali v júni 2004 zastreliť údajného bosa konkurenčného gangu sýkorovcov Petra Havasiho, prezývaného Havel, pod bratislavským Prístavným mostom.

Pri streľbe zomrel aj jeho ochrankár Gejza Vesprémy. Karola Patasyho staršieho zase mali zavraždiť v januári nasledujúceho roka. Napokon ich prvostupňový súd, ako aj finálne Krajský súd (KS) v Bratislave v roku 2016 definitívne oslobodil spod obžaloby.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K.