< sekcia Slovensko

Najvyšší súd rozhodol. Norbert B. bude stíhaný väzobne

Na snímke obvinený nitriansky podnikateľ Norbert B. odchádza s putami na rukách po verejnom zasadnutí Najvyššieho súdu SR (NS SR) 9. júla 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý vo štvrtok vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Bratislava 9. júla (TASR) - Nitriansky podnikateľ Norbert B. bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom na svojom verejnom zasadnutí trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý vo štvrtok vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Sťažnosť podal prokurátor ÚŠP voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, Michala Trubana, ktorý v nedeľu (5. 7.) Norberta B. do väzby nezobral. "Boli splnené obdive formálne podmienky a zákonné lehoty vzatia do väzby. Je dôvodnosť trestného stíhania a presvedčivejšie boli argumenty prokurátora ÚŠP," povedal mimo iného predseda senátu NS SR Martin Bargel. Zásadné boli podľa neho aj výpovede dvoch svedkov, ktorých obhajoba spochybňuje. "V tomto štádiu konania, rozhodovania o väzbe, ich výpovede postačujú," dodal predseda senátu.Svedkovia odkryli taký prípad korupcie, ktorý na Slovensku nemá obdobu. "Bol to megastroj korupcie. Niečo neuveriteľné ako to fungovalo, a to už od roku 2006," zdôraznil sudca Bargel.

"Senát 3T NS SR na dnešnom verejnom zasadnutí zrušil uznesenie sudcu pre prípravné konanie ŠTS a sám rozhodol tak, že obvineného Norberta B. zobral do takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Senát tak väzbu pod dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil," dodala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Voči rozhodnutiu nie je prípustný opravný prostriedok.

Norbertovi B., ktorý bol prítomný v súdnej sieni, nasadili príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) i zásahovej jednotky putá. Eskortujú ho z Bratislavy do Ústavu na výkon väzby v Žiline.

Na štvrtkové zasadnutie NS SR sa dostavil v sprievode svojho obhajcu Adriána Kuceka. Zasadnutie trvalo viac ako dve hodiny za prísnych bezpečnostných opatrení.

Norberta B. do väzby ŠTS v nedeľu nevzal. Na druhej strane však vyhovel návrhu prokurátora v prípade spoluobvineného Petra K. a do väzby ho zobral. Ten podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať v piatok (10. 7.) NS SR na svojom neverejnom zasadnutí.

Prokurátor žiadal pre oboch mužov väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti a aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode, prípadne inak mariť vyšetrovanie. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Norberta B. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v piatok (3. 7.) večer v rámci spomínanej akcie Dobytkár. Polícia vtedy informovala, že počas nej na celom území Slovenska NAKA vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie voči trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ďalší obvinený z akcie Dobytkár, exriaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír P., zostáva vo väzbe. Niekdajší úradník z ministerstva pôdohospodárstva Marek K. bude vyšetrovaný na slobode. Rozhodol o tom v stredu (8. 7.) senát NS SR. Polícia dvojicu zadržala v apríli.

Najvyšší súd SR rozhoduje o väzobnom stíhaní Norberta B.Senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ Norbert B. bude stíhaný väzobne alebo na slobode.

Norbert B. sa na štvrtkové verejné zasadnutie NS SR dostavil v sprievode svojho obhajcu Adriána Kuceka. Zasadnutie sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení.Súd rozhoduje o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktoré podal voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Sudca ŠTS Michal Truban v nedeľu (5. 7.) Norberta B. do väzby nevzal, na druhej strane väzobnému stíhaniu, ktoré navrhoval prokurátor, vyhovel v prípade spoluobvineného Petra K.Prokurátor žiadal pre oboch mužov väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti a aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode, prípadne inak mariť vyšetrovanie. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Norberta B. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v piatok (3. 7.) večer v rámci spomínanej akcie Dobytkár. Polícia vtedy informovala, že v rámci nej na celom území Slovenska NAKA vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie voči trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Na snímke nitriansky podnikateľ Norbert B. (uprostred) prichádza na Najvyšší súd SR (NS SR) 9. júla 2020 v Bratislave. NS SR bude rozhodovať na zasadnutí o sťažnostiach v prípade nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a spoluobvineného v kauze Dobytkár Petra K.
Foto: TASR - Martin Baumann


Ďalší obvinený z akcie Dobytkár, exriaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír P., zostáva vo väzbe. Niekdajší úradník z ministerstva pôdohospodárstva Marek K. bude vyšetrovaný na slobode. Rozhodol o tom v stredu (8. 7.) senát NS SR. Polícia dvojicu zadržala v apríli.