< sekcia Slovensko

Najvyšší súd zamietol sťažnosť Aleny Zs. a Tomáša Sz. proti väzbe

Na archívnej snímke Alena Zs. (druhá vľavo). Foto: TASR Martin Baumann

Alena Zs., Miroslav M. a Tomáš Sz. čelia obžalobe vo veci vraždy novinára spolu s Marianom K. Ten je v súdnej väzbe za údajné falšovanie zmeniek TV Markíza a za marenie spravodlivosti.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zamietol sťažnosti Aleny Zs. a Tomáša Sz. voči predĺženiu väzby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Senát sa v celom rozsahu stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, podľa ktorého dôvody väzby naďalej trvajú. K tomuto záveru dospel súd podľa Važanovej aj vzhľadom na to, že bola vo veci podaná obžaloba. To podľa súdu prehlbuje dôvodnosť podozrenia, že sa skutky stali, a že ich spáchali obvinení.

Sťažnosť voči väzobnému stíhaniu si z trojice obvinených, ktorým sa predlžovala väzba, nepodal Miroslav M. Ten sa k vražde Kuciaka a Kušnírovej priznáva a s políciou spolupracuje.

Alene Zs., Miroslavovi M. a Tomášovi Sz., ktorí čelia obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, bola minulý týždeň predĺžená väzba. Rozhodol o tom senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku na neverejnom zasadnutí. Potvrdil to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Alena Zs., Miroslav M. a Tomáš Sz. čelia obžalobe vo veci vraždy novinára spolu s Marianom K. Ten je v súdnej väzbe za údajné falšovanie zmeniek TV Markíza a za marenie spravodlivosti.

Podľa obžaloby prokurátora ÚŠP si mal Marian K. objednať vraždu Jána Kuciaka u Aleny Zs. koncom roka 2017 resp. začiatkom roka 2018 z dôvodu pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť.

Okrem vraždy novinára čelia Miroslav M. a Tomáš Sz. aj obžalobe z vraždy podnikateľa z Kolárova Petra Molnára. Toho mali podľa obžaloby ÚŠP zavraždiť v roku 2016 so zámerom lúpeže.

Okrem dvoch spomínaných vrážd viní prokurátor ÚŠP Miroslava M., Tomáša Sz. a Mariana K. aj z nedovoleného ozbrojovania.