Quantcast
< sekcia Slovensko

NAKA obvinila 19 osôb z daňových podvodov, štátu by chýbalo milión eur

Ilustračné foto. Foto: TASR - Ján Krošlák

Obvineným hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody od siedmich do 12 rokov.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 19 osôb z daňových podvodov, osem z nich je vo väzbe. Štátu mali spôsobiť škodu za viac ako jeden a pol milióna eur. Vzneseniu obvinení predchádzala policajná akcia, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň vo viacerých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja. TASR o tom informovala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.

Nelegálna činnosť mala spočívať v zabezpečení si rôznych obchodných spoločností takým spôsobom, že do niektorých mali byť zapísané neexistujúce zahraničné fyzické osoby. "Na tie si podvodným spôsobom mali vybaviť zaručené elektronické podpisy a tak komunikovať so štátnymi úradmi. Mali vyhotoviť na tieto osoby splnomocnenia s falošnými osvedčeniami o pravosti podpisov a dokonca ich mali opatriť falošnými úradnými pečiatkami notárov," spresnila Dobiášová.

Na základe toho mali obvinení vytvárať účelové faktúry a znížiť v jednotlivých zdaňovacích obdobiach povinnosť na DPH a spôsobiť škodu štátu vo výške 1.640.195 eur. "U hlavy zločineckej skupiny Petra B. zaistili výpočtovú techniku, nosiče dát, odtlačky pečiatok rôznych spoločností, čítačky kariet, bankomatové karty k rôznym účtom a na účely prepadnutia majetku takmer 19.000 eur, rôzne šperky a zbrane,“ podotkla.

NAKA vykonala v rámci minulotýždňovej akcie sedem domových prehliadok a šesť prehliadok iných priestorov. "Ďalšie zaistené veci, ako rôzne listinné dokumenty a techniku zaistili u ďalších obvinených osôb. U nich na účely prepadnutia majetku takmer 36.000 eur a zbrane," dodala.

Dobiášová spresnila, že sa obvinenia týkajú trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, krátenia dane a poistného, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Tiež falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.

Obvineným hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody od siedmich do 12 rokov.