Quantcast
< sekcia Slovensko

NAKA rozložila skupinu, ktorá okrádala štát pri dovoze potravín

Na snímke prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Foto: TASR/Branislav Račko

Niekoľkomesačná práca kriminalistov vyvrcholila v utorok (14.11.) celoslovenskou policajnou akciou s krycím názvom RAJO.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) rozložila organizovanú skupinu, ktorá okrádala štát na daniach pri dovoze a distribúcii potravinárskych produktov zo zahraničia. V štvrtok o tom informoval na tlačovej konferencii v Bratislave policajný prezident Tibor Gašpar. Obvinení boli štyria organizátori, zdokumentovaná škoda na štátnom rozpočte je 2,45 milióna eur.

Niekoľkomesačná práca kriminalistov vyvrcholila v utorok (14.11.) celoslovenskou policajnou akciou s krycím názvom RAJO. Národná kriminálka zasahovala v Bratislave, Dunajskej Strede, Veľkom Mederi, Košiciach, Žiline a Tvrdošíne. Podľa Gašpara sa skupine podarilo vytvoriť fakturačný reťazec ôsmich spoločností, ktorý umožňoval páchanie daňovej trestnej činnosti.

Z Poľska, Maďarska, Česka dovážali sóju, repkový šrot a ďalšie poľnoprodukty, ktoré cez sieť spoločností reálne distribuovali ku konečným odberateľom. Do firiem na začiatku reťazca boli dosadené za konateľov predovšetkým biele kone, ktorými boli sociálne odkázané osoby. Niektoré s políciou spolupracujú, po iných pátra.


"V takto vytvorenom reťazci sa buď neplnili, najmä prvonadobúdateľmi, vôbec daňové povinnosti voči štátu, alebo sa účelovým spôsobom upravovali daňové priznania, čo umožňovalo znižovať si daňovú povinnosť, prípadne žiadať neoprávnené nadmerné odpočty," opísal policajný prezident.

Vyšetrovateľ vzniesol vo štvrtok obvinenie voči Norbertovi B. (32), Silvii G. (30), Cypriánovi H. (41) a Boglárke F. (28) z pokračujúceho zločinu skrátenia dane a poistného a z pokračujúceho zločinu daňového podvodu. Páchateľom hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. NAKA skúma aj trestnú zodpovednosť ďalších osôb.

Národnej kriminálke sa podarilo odhaliť aj korupciu vo väzenskom zbore, tiež korupciu vo finančníctve, pokračoval Gašpar. V prvom prípade kriminalisti monitorovali nezákonné správanie oboch strán korupčného reťazca, v druhom prípade spolupracovali s osobou, ktorá bola konfrontovaná s korupčnou požiadavkou.

NAKA na základe operatívnych informácií Zboru väzenskej a justičnej stráže odhalila dvoch dozorcov, ktorí vo väznici v Ružomberku za úplatky poskytovali odsúdenému pôžitky, na ktoré nemal nárok. Tomáš J. (27) a Milan D. (35) čelia obvineniu z prijímania úplatku a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Odsúdený Jozef Z. a jeho matka so sestrou boli obvinení z podplácania.

Výška úplatkov pre Tomáša J. sa pohybovala od 20 až do 100 eur. Od jesene 2015 získal od príbuzných odsúdeného celkom 600 eur. K väzňovi sa v rozpore s vnútornými predpismi dostali analgetiká, ÚSB kľúče, tabakové výrobky, potraviny a dozorca tiež umožnil odsúdenému telefonovať z jeho mobilu. U Milana D. polícia zdokumentovala úplatky v celkovej výške 50 eur.

V prípade s krycím názvom MAKLÉR sa na políciu obrátila žena, ktorú požiadal Peter B. (32), pracujúci mimo banky, o úplatok vo výške 4500 eur. Za ten sľúbil v banke sprostredkovať schválenie hypotekárneho úveru. NAKA ho po mesiaci operatívnej práce obvinila z nepriamej korupcie.

"Prípad, v ktorom je vôľa spolupracovať, sa dá za mesiac zdokumentovať do podoby vznesenia obvinenia s nepriestrelnými dôkazmi, pri ktorých neostane obvinenému nič iné, ako pristúpiť na dohodu o vine a treste," ocenil Gašpar ženu, ktorá sa odhodlala nahlásiť korupciu.