Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Vražda podnikateľa Dalibora P. je objasnená, obvinení sú už vo väzbe

logo NAKA Foto: Tablet.tv

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil dve osoby z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a tiež z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Bratislava 31. augusta (TASR) – Polícii sa podarilo objasniť vraždu kontroverzného nitrianskeho podnikateľa Dalibora P. Oznámila to dnes hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil dve osoby z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a tiež z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Organizátorom vraždy mal byť Miroslav Ž. (59). Podľa Baloghovej mal byť jeho motívom majetkový prospech a to prinavrátenie nehnuteľnosti, pre ktorú mal mať s obeťou konflikty. Na ich vyriešenie mal osloviť Štefana R. (57) s návrhom na „odstránenie“ Dalibora P. (44).

Podnikateľa Dalibora P. zastrelili v piatok (26. 8.) predpoludním pred penziónom na Kláštornej ulici v Nitre. Podľa zistení NAKA tomu malo predchádzať niekoľkodňové sledovanie s cieľom zistiť trasy a návyky poškodeného.

Dalibor P. prichádzal v piatok ráno na svojom aute do nitrianskeho penziónu, kde ho už mal čakať Štefan R. s nabitým samopalom. Výstrel zaznel v momente, keď Dalibor P. vystupoval z vozidla. Smrteľná rana ho zasiahla do hrudníka.

„Počas troch dní intenzívneho vyšetrovania príslušníci Národnej kriminálnej agentúry vykonali štyri domové prehliadky, päť prehliadok iných priestorov, nariadili expertízne skúmanie z odborov balistiky a iných odvetví kriminalistického skúmania, ako aj množstvo výsluchov a operatívnych previerok, čo viedlo k objasneniu prípadu,“ zhrnula prácu vyšetrovateľov NAKA Baloghová.

Miroslav Ž. a Štefan R. boli obvinení v pondelok (29. 8.). Za úkladnú vraždu im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, zobral oboch obvinených dnes do väzby.

Hoci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval vzatie obvinených do väzby z dôvodu, aby nemohli utiecť alebo skrývať sa a aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti, sudca napokon akceptoval iba dôvody útekovej väzby.

"Nebudeme sa vyjadrovať v tomto štádiu konania. Podali si sťažnosť proti uzneseniu, ktorým boli vzatí do väzby," konštatoval advokát Michal Magdolen. O sťažnosti v najbližších dňoch rozhodne Najvyšší súd SR.

Miroslav Ž., ktorého zo súdu odvážali kukláči, v súvislosti s obvinením reagoval: "Pripravili ma o dom a pripravili ma o penzión, cítim krivdu."