Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Slovensko

NBÚ od októbra nemôže blokovať škodlivý obsah, zákon nestihli prijať

Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na Budatínskej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ako škodlivý obsah zákon definoval programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) od októbra príde o právomoc blokovať škodlivý obsah. Legislatíva mu to umožňuje iba do 30. septembra. Pripravovaná novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá má upraviť blokovanie škodlivého obsahu nastálo, už prešla pripomienkovým konaním, na vládu sa zatiaľ nedostala.

Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. Cieľom bolo zabrániť šíreniu dezinformácií a iného škodlivého obsahu na internete. NBÚ umožnil zákon najprv blokovať weby do konca júna, neskôr parlament predĺžil platnosť právomoci do 30. septembra.

Do konca júna boli zablokované štyri weby. V predĺženom období od júla do konca septembra nevydal NBÚ žiadne rozhodnutie o blokovaní. V súčasnosti teda nie je zablokovaný žiadny web, informuje stránka NBÚ.

Ako škodlivý obsah zákon definoval programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Za škodlivú aktivitu sa považovala akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

V novele NBÚ navrhol v blokovaní viaceré úpravy, ktoré majú podľa úradu priniesť ešte väčšiu transparentnosť a efektívnejšiu kontrolu. Blokovanie by sa malo napríklad vykonávať na základe rozhodnutia súdu. Riaditeľ NBÚ by tiež mohol kontrolnému výboru v parlamente predkladať správu o zablokovaných subjektoch. Chce tiež, aby boli vydané rozhodnutia prístupné verejnosti.

V polovici augusta úrad v stanovisku priblížil, že sa zaoberá pripomienkou rezortu spravodlivosti. Vzhľadom na vyhodnocovanie pripomienok vtedy nechcel návrh, s ktorým pôjde na vládu, bližšie špecifikovať.