Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Slovensko

Národný bezpečnostný úrad vydal mimoriadne varovanie

Na archívnej snímke budova, v ktorej sídli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na Budatínskej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Konkrétne odporúčania NBÚ pre štatutárov a bezpečnostných zamestnancov by sa mali bezodkladne aplikovať na hardvéri, softvéri aj pracovníkoch.

Bratislava 23. februára (TASR) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal v stredu mimoriadne varovanie a odporúčania prevádzkovateľom základných služieb ako prvkov kritickej infraštruktúry v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou. TASR o tom informoval hovorca úradu Peter Habara.

"Už v pondelok (21. 2.) sme informovali, že v uplynulom čase evidujeme v regióne strednej Európy zvýšenú mieru kybernetických bezpečnostných rizík. Nepretržitým monitoringom, vykonanými kontrolami aj po komunikácii s ostatnými bezpečnostnými zložkami úrad upozorňuje na okamžité a dôkladné zabezpečenie sietí a systémov vo všetkých sektoroch," priblížil hovorca.

Konkrétne odporúčania NBÚ pre štatutárov a bezpečnostných zamestnancov by sa mali bezodkladne aplikovať na hardvéri, softvéri aj pracovníkoch. "Viacero subjektov absolvovalo v uplynulom období audity kybernetickej bezpečnosti. V prípade, že sa u nich vyskytli nedostatky, je nutné odstraňovať ich bez zbytočného odkladu," apeluje NBÚ.

Úrad upozorňuje na možnosť a povinnosť komunikovať kybernetické bezpečnostné incidenty s Národným centrom kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Veľký dôraz kladie aj na informovanie personálu vo vnútri organizácie.

"V prípade akýchkoľvek nejasností sú príslušníci NBÚ pripravení aktívne komunikovať s jednotlivými prevádzkovateľmi, poskytnúť rady, postupy, alebo navrhnúť opatrenia na lepšiu ochranu systémov," doplnil hovorca. Úrad je možné kontaktovať elektronicky incident@nbu.gov.sk alebo sk-cert@nbu.gov.sk, odporúčania a varovania sú priamo na stránke www.sk-cert.sk