Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Potvrdenie o prekonaní COVID-19 možno získať najskôr na 11. deň

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.

Bratislava 7. februára (TASR) - Domáca izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 trvá podľa aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR päť dní od odobratia vzorky, ktorá bola PCR testom vyhodnotená ako pozitívna. Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 je však možné získať najskôr na 11. deň. Pre TASR to pripomenula hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Ak je osoba v rámci päťdňovej izolácie posledných 24 hodín bez príznakov, izolácia sa končí. Ďalších päť dní je však nevyhnutné nosiť na verejnosti respirátor FFP2. Až potom je možné požiadať si o potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, a teda najskôr na 11. deň. "Až na 11. deň môžu ľudia požiadať o digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia. Tak to stanovila aj európska legislatíva. Občania ho získajú do 24 hodín od vyžiadania," spresnila Sivá.

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu. NCZI tiež pripravilo aj grafický manuál s názvom "Ako získať digitálny COVID preukaz EÚ".