Quantcast
< sekcia Slovensko

NCZI: V minulom roku bolo predpísaných viac ako 64 miliónov e-receptov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

E-recept je v systéme vidieť do pár minút od predpísania, čo znamená, že sa dá okamžite vybrať v lekárni.

Bratislava 25. januára (TASR) - V minulom roku bolo predpísaných viac ako 64 miliónov e-receptov. Najviac ich predpísali lekári v novembri (7,2 milióna), naopak, najmenej ich vystavili v júli (4,3 milióna). Pre TASR to uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Lekársky recept platí sedem dní, v prípade receptu na antibiotiká je platnosť stanovená na tri dni. Ak ide o omamné a psychotropné látky, recept platí päť dní a lekársky predpis pohotovostnej služby jeden deň.

"Na bežnom papierovom recepte bol možný predpis dvoch liekov, v prípade e-receptu je to len jeden liek. Je potrebné upozorniť, že deň predpisu sa do limitu nezapočítava a ide len o bežné dni, nie pracovné, teda aj víkendy a sviatky," spresnila Sivá.

E-recept je v systéme vidieť do pár minút od predpísania, čo znamená, že sa dá okamžite vybrať v lekárni. V prípade, ak e-recept prepadne, teda si ho pacient včas nevyberie, je nutné sa znovu skontaktovať so svojím lekárom a požiadať ho o opätovné predpísanie. "Opakovaný e-recept je zvyčajne predpisovaný pri chronických diagnózach, keď existuje predpoklad dlhodobej liečby. Výrazne to zvyšuje komfort pacienta, ktorý nie je zaťažený opakovanou návštevou lekára v priebehu niekoľkých týždňov," dodala Sivá.