Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

O zákaze nedeľného predaja v supermarketoch rozhodnú poslanci na jeseň

Vľavo predseda KDH Já Figeľ a podpredseda KDH Július Brocka. Foto: TASR/František Iván

Brocka zdôraznil, že v západných krajinách sú supermarkety v nedeľu a vo sviatky štátom uznané zatvorené.

Bratislava 11. júla (TASR) - Parlament dnes nerozhodol o tom, či zakáže nedeľný predaj v supermarketoch, alebo nie. Poslanci NR SR za KDH, ktorí návrh predložili, totiž požiadali o presunutie hlasovania na septembrovú schôdzu a plénum im vyhovelo. O novele Zákonníka práce tak rozhodnú až v septembri.

"Navrhujeme rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Chceme, aby nedeľa bola dňom voľna pre každého," priblížili svoj návrh predkladatelia Július Brocka a Alojz Přidal.

Brocka pripomenul, že niekdajšia úprava Zákonníka práce priniesla zmenu, na základe ktorej zamestnancovi nemožno nariadiť prácu 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, Štedrý deň po 12. hodine a 25. decembra. Kresťanským demokratom sa ale máli a chcú počet dní rozšíriť o už uvedené nedele a štátom uznané sviatky.

Tvrdia, že mnoho najmä žien pracujúcich v maloobchode musí dnes často za minimálnu mzdu pracovať aj počas nedieľ, a tak nemôžu byť s rodinou. Brocka zdôraznil, že v západných krajinách sú supermarkety v nedeľu a vo sviatky štátom uznané zatvorené. "Chceme sa vrátiť k tejto kultúrnej tradícii, pretože nedeľa bez práce patrí ku kultúrnemu spôsobu života," doplnil Brocka.