Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Slovensko

Nemecký súd rozhodol v prospech Slovenska v spore s akcionárom Unionu

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR - Michal Svítok

Arbitráž sa tak z pohľadu rezortu financií posunula výrazne do roviny možného zrušenia arbitrážneho rozsudku.

Bratislava 10. mája (TASR) - Nemecký Najvyšší spolkový súd (BGH) rozhodol v prospech Slovenska v konaní o zrušení arbitrážneho rozhodnutia v spore so spoločnosťou Achmea o zákaze zisku zdravotných poisťovní. Informovalo tom dnes Ministerstvo financií (MF) SR. Achmea je na Slovensku akcionárom Union zdravotnej poisťovne.

Súd podľa rezortu financií vyhovel požiadavke SR, aby tento spor predložil na posúdenie Súdnemu dvoru EÚ. Súdny dvor by mal teraz posúdiť, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi SR a Holandskom v súlade s právom EÚ. Na základe tohto posudku by mal následne najvyšší nemecký súd v kauze definitívne rozhodnúť.

"Došlo k precedensu v histórii slovenského a myslím že aj európskeho súdnictva. Je to presne ten krok, ktorý sme očakávali a ktorý môže znamenať absolútny zvrat v danom spore. My sa od začiatku domnievame, že rozhodnutie nižších súdov poškodzovalo záujmy našej krajiny a je v rozpore s európskym právom," reagoval minister financií SR Peter Kažimír.

Arbitráž sa tak z pohľadu rezortu financií posunula výrazne do roviny možného zrušenia arbitrážneho rozsudku. "Slovenská republika nemohla v tomto spore spraviť viac a MF SR verí v úspešné dotiahnutie tejto veci," dodáva rezort. Pripomína, že konflikt medzinárodnej zmluvy s právom EÚ konštatovala aj Európska komisia (EK), ktorá v súvislosti s tým začala vyšetrovania v piatich členských krajinách, ktoré sú účastníkmi obdobných arbitrážnych konaní.



Holandská spoločnosť Achmea B. V. podala žalobu na Slovenskú republiku v októbri 2008. Dôvodom bol zákaz zisku súkromných zdravotných poisťovní v roku 2007, ktorý bol údajne v rozpore s bilaterálnou investičnou dohodou.

Arbitrážny tribunál vydal rozsudok v decembri 2012, v ktorom konštatoval porušenie tejto medzinárodnej zmluvy Slovenskou republikou. SR podala na nemecký Vyšší krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom návrh na zrušenie rozsudku. Tento návrh bol zamietnutý, SR sa následne proti tomu odvolala na Najvyšší spolkový súd. "Hlavným argumentom SR v konaniach pred nemeckými súdmi bol argument, že predmetná medzinárodná zmluva medzi SR a Holandskom je po vstupe do EÚ neaplikovateľná," vysvetľuje ministerstvo.

Pre zákaz zisku súkromným zdravotným poisťovniam žiadali okrem Achmea B. V. odškodnenie v medzinárodnej investičnej arbitráži aj rakúska spoločnosť EURAM bank AG a holandská HICEE B.V. "Všetky tieto arbitráže skončili úplným víťazstvom Slovenskej republiky," zdôraznil rezort financií. Okrem toho bola SR úspešná aj v medzinárodnej investičnej arbitráži s Achmeou B.V., keď táto spoločnosť napádala zámer vlády zaviesť systém jednej verejnej zdravotnej poisťovne.

TASR prináša výberovú chronológiu arbitrážneho konania Slovenskej republiky v spore so spoločnosťou Achmea o zákaze zisku zdravotných poisťovní.

26. septembra 2012 - Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská prišla s plánom, ako vytlačiť súkromné poisťovne z trhu. Na cestu vyvlastnenia sa chce dať vtedy, ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu o odkúpení. Hovorila o troch možných variantoch, ako založiť unitárny systém zdravotného poistenia. Vláda preferuje dohodu a odpredaj, ktorému mal predchádzať audit. Postoj súkromných poisťovní bol jasný. Hrozba udelenia finančnej kompenzácie zo strany arbitrážneho tribunálu v prípade medzinárodnej investičnej arbitráže by bola podľa ministerstva reálna len pri nedodržaní štandardov a podmienok zákonného vyvlastnenia stanovených najmä v príslušnej dohode o podpore a ochrane investícií. Riziko arbitrážneho konania preto nemalo byť prekážkou zrealizovania zámeru.

26. septembra 2012 - Union zdravotná poisťovňa (ZP) analyzovala projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR. Deklarovala, že postoj Union ZP v súvislosti so zachovaním pluralitného systému zdravotného poistenia zostáva nezmenený.

26. septembra 2012
- Projekt vytvorenia unitárneho systému zdravotného poistenia na Slovensku bol podľa riaditeľa súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Martina Kultana v zrejmom rozpore s Ústavou SR, ako aj právom Európskej únie (EÚ) v oblasti trhovej slobody.

6. februára 2013 – Holandská poisťovňa Achmea, akcionár Union zdravotnej poisťovne, doručila slovenskej vláde list, v ktorom jej oznámila začiatok arbitráže. Dôvodom boli plány na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne, a to aj v prípade, že bude potrebné siahnuť po vyvlastnení akcionárov súkromných zdravotných poisťovní.

30. mája 2013 - Vláda SR odobrila návrh podmienok tendra na poradcu k zavádzaniu unitárneho systému verejného zdravotného poistenia.

6. novembra 2013 - Vláda sa venovala pravidelnej informácii o vytvorení jednej poisťovne, ktorá neuvádzala, kedy by mohlo ministerstvo zdravotníctva predstaviť transformačný zákon.

22. mája 2014 - Slovensko vyhralo arbitráž v spore s holandskou poisťovňou Achmea, akcionárom Union zdravotnej poisťovne, pre plány vytvoriť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu. Achmea by mala Slovensku zároveň zaplatiť vyše milión eur za právnikov. Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore.

18. decembra 2014
- Slovensko neuspelo s návrhom na zrušenie rozsudku, podľa ktorého má zaplatiť miliónové odškodné súkromnému akcionárovi Union zdravotnej poisťovne spoločnosti Achmea za zákaz zisku počas prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Vyšší krajinský súd v nemeckom Frankfurte návrh na zrušenie arbitrážneho rozsudku zamietol. Proti rozsudku sa možno odvolať na nemecký Najvyšší spolkový súd.

4. februára 2015 - Projekt jednej štátnej zdravotnej poisťovne naďalej stojí. Informáciu o projekte v tomto duchu vzala na vedomie vláda.