Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Slovensko

REZORT ZDRAVOTNÍCTVA: Nemocnica sv. Michala nenakupovala predražene

Foto: TASR- Martin Baumann

Obstarala špičkové zariadenia, čomu zodpovedala aj nákupná cena, povedala Stanislava Luptáková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Nákupy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave sa Inštitútu zdravotnej politiky nezdajú predražené. "Obstarala špičkové zariadenia, čomu zodpovedala aj nákupná cena," povedala Stanislava Luptáková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, pod ktoré inštitút spadá. Takéto tvrdenie podľa nej vyplýva "z doterajšieho poznania cien a technických špecifikácií".

Podľa Luptákovej je ale možné objektívne diskutovať o tom, či je takéto vybavenie v nemocnici potrebné. Rezort zdravotníctva preto podporuje vznik pracovnej skupiny, ktorá má posúdiť relevantnosť cien v spomínanej nemocnici. Na jej vzniku sa dohodli riaditeľ Nemocnice sv. Michala Marián Križko a riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla, ktorý na nákupy upozornil. Skupina bude pozostávať z ľudí z nemocnice, nadácie a ministerstva zdravotníctva.

"Takáto analýza objektívne poskytne všetky potrebné prehľady a následne aj konečné závery na zhodnotenie efektívnosti využitia verejných zdrojov," uviedla Luptáková.

Nadácii sa nepozdáva tender za 23 miliónov eur, ktorý nemocnica vyhlásila a vyhrala ho firma E-BA tpz. Nesúhlasí s tým, že sa celé vybavenie - od lavičiek cez zdravotnícke prístroje až po IT technológie - nakupovalo cez jedno verejné obstarávanie. Zastáva názor, že "ak by sa to rozdelilo na časti, mohlo to byť lacnejšie". Pri porovnaní vybraných položiek zväčša "narazila na nadcenené sumy". Nemocnica predraženie vzhľadom na kvalitu prístrojov odmieta. Nadácia podľa nej porovnávala prístroje z nemocnice so zariadeniami s inou špecifikáciou. Jej riaditeľ tvrdí, že si vie obhájiť aj nákup približne 900 položiek v rámci jedného tendra.

Inštitút zdravotnej politiky tvorí databázu zdravotníckej techniky od decembra 2015. V súčasnosti má približne 9000 riadkov a je stále v štádiu rozpracovanosti. "Napriek tomu bola táto databáza sprístupnená tretiemu sektoru, ako je napríklad INEKO, Transparency International Slovensko, Aliancia Fair-play aj Nadácia Zastavme korupciu," vysvetlila Luptáková.

Rezort zdravotníctva podľa nej využíva databázu pri schvaľovaní nových nákupov zdravotníckej techniky, "a to na základe detailných technických špecifikácií plánovaného nákupu a detailných ponúk od oslovených dodávateľov".

"Tieto údaje sú nevyhnutné pri porovnávaní cien, keďže variabilita voliteľných (dokúpiteľných) funkcionalít zdravotníckej techniky môže objektívne spôsobiť výrazné cenové rozdiely až rádovo v desiatkach percent," dodala Luptáková.