Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Slovensko

V Banskej Bystrici urobili prvú robotickú operáciu štítnej žľazy

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Zákrok sa uskutočnil v piatok (24. 11.) a 46-ročnej pacientke zo Zvolena takto vyoperovali nádorom postihnutú polovicu štítnej žľazy cez jedinú ranu v pazuche.

Banská Bystrica 30. novembra (TASR) - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici urobili prvú roboticky asistovanú operáciu štítnej žľazy v strednej Európe. Operácia je okrem prvenstva unikátna najmä v jej prínose pre pacienta. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Zákrok sa uskutočnil v piatok (24. 11.) a 46-ročnej pacientke zo Zvolena takto vyoperovali nádorom postihnutú polovicu štítnej žľazy cez jedinú ranu v pazuche.

Robotický prístup znižuje riziko poranenia hlasového nervu, takže pacient po operácii bude menej chripieť, prípadne vôbec. Operuje sa prístupom cez pazuchu, nie cez kožu na krku, vďaka čomu nemá pacient na tak viditeľnom mieste tela žiadnu jazvu. "Špeciálnym retraktorom sme popod kožu vytvorili tunel, ktorým sme sa dostali až ku štítnej žľaze a odstránili jej postihnutú časť," vysvetlil primár oddelenia miniinvazívnej chirurgie II. chirurgickej kliniky SZU Peter Vladovič.

Operáciu viedol profesor Gabriele Materazzi z Univerzitnej nemocnice v talianskej Pise, s ktorým banskobystrickí chirurgovia spolupracovali už pri zavádzaní miniinvazívnych videom asistovaných operácií štítnej žľazy v roku 2005.

"Na chirurgickej klinike vykonávame tieto operácie ako jediné pracovisko na Slovensku a operovali sme už takmer 1500 pacientov. Zavedenie roboticky asistovaného prístupu pri operáciách štítnej žľazy je pokrokom v miniinvazívnej chirurgii na ešte vyššiu kvalitatívnu úroveň a radi by sme ich v najbližšej dobe zaviedli do štandardnej praxe," zdôraznil prednosta kliniky Ľubomír Marko.

Štítna žľaza je dôležitý orgán, ktorý vytvára a reguluje činnosť hormónov v tele. Chirurgická liečba je pacientovi odporučená pri jej zväčšení, výskyte uzlíkov alebo nádorov.