Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

Nenarodené deti si môžu ľudia pripomenúť pri 44 pamätníkoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pamätníky za nenarodené deti sú rozmiestnené po celom Slovensku.

Bratislava 2. novembra (TASR) – Ľudia si v pondelok môžu pripomenúť pamiatku nenarodených detí symbolickým zapálením sviečky, ktorú umiestnia do okna alebo ju zapália pri pamätníku, ktorý je venovaný takýmto deťom. Na Slovensku sa ich nachádza dokopy 44, uviedla to pre TASR predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. Sviečku je tento rok možné zapáliť aj virtuálne.

Pamätníky za nenarodené deti sú rozmiestnené po celom Slovensku. Ľudia ich nájdu napríklad v Bratislave, Rajeckých Tepliciach, Holiciach, Hontianskych Trsťanoch, Stropkove, Námestove, Poproči, Svite či Lipanoch. „Tento rok pamätník pribudol vo Svidníku a v roku 2019 v Šamoríne a v Kamennej Porube v okrese Žilina,“ uviedla Dobešová.

Celkovo je na Slovensku už 44 pamätníkov nenarodeným deťom. „Vieme, že v pláne je vybudovanie pamätníka v Trnave a ďalší by mal pribudnúť aj na južnom Slovensku,“ poznamenala Dobešová. Ako dodala, mnohí ľudia prichádzajú až po čase na to, čo sa pri umelom alebo spontánnom potrate stalo, a práve tí navštevujú najviac tieto pamätníky.

Hlavnou myšlienkou kampane Sviečka za nenarodené deti je spojiť Pamiatku zosnulých 2. novembra so spomienkou na nenarodené deti, ktoré zomreli pri potrate. Momentom, ktorý spája duchovný rozmer kampane s praktickým, je symbolická sviečka.